Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na terenie całej Polski policjanci prowadzą dziś działania „NURD”

Data publikacji 28.09.2022

Dzisiaj od wczesnych godzin porannych na terenie całej Polski policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ta prowadzona cyklicznie akcja niezmiennie ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego, do których zaliczamy zarówno osoby piesze, rowerzystów, jak również kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch. Troska o ich bezpieczeństwo podyktowana jest faktem, iż są to osoby najbardziej narażone na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych, ze względu na to, że nie są one chronione przez żadne systemy bezpieczeństwa.

Od samego rana, aż po późne godziny wieczorne między innymi dolnośląscy policjanci ruchu drogowego będą dziś zwracać szczególną uwagę na zachowania użytkowników dróg określanych mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a także zachowania kierowców wobec tej grupy osób poruszających się po naszych drogach.

Specjalnym nadzorem zostały objęte przez funkcjonariuszy zwłaszcza przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie niechronienie uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale wszelkie ignorowanie obowiązujących przepisów przez nich bądź kierowców w tych miejscach często kończy się tragicznie. W trakcie działań policjanci ruchu drogowego wykorzystywać będą cały dostępny sprzęt, włącznie z policyjnym dronem, który z wysokości kilkudziesięciu metrów monitorował zachowania kierowców w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych.

Pamiętajmy, że to my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów i będąc widocznym na drodze, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a co za tym idzie odniesienia obrażeń czy utraty życia.

Niestety mundurowi często spotykają się z sytuacjami, kiedy piesi czy rowerzyści nie posiadają żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. Wystarczy założyć nawet niewielki odblask tak, aby był widoczny dla innych użytkowników dróg i w ten sposób diametralnie poprawić swoje bezpieczeństwo.

Niewątpliwie stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą stać się bardziej bezpieczni. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Rowerzyści muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu jednośladu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni. „Mieć oczy dookoła głowy” to w tym przypadku trafne stwierdzenie.

Oczywiście dolnośląscy funkcjonariusze podczas dzisiejszej akcji będą reagować na wszelkie przejawy ignorowania obowiązujących przepisów i agresywne zachowania na drodze. Osoby mające za nic bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego muszą liczyć się z tym, że będą eliminowane z ruchu i poniosą surowe konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych działań.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • policjanci podczas działań na drodze NURD
  • policjanci podczas działań na drodze NURD
  • policjanci podczas działań na drodze NURD
  • policjanci podczas działań na drodze NURD
  • policjanci podczas działań na drodze NURD
  • policjanci podczas działań na drodze NURD
Powrót na górę strony