Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nocny pościg za kierującym, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna był pijany i miał cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów

Data publikacji 29.09.2022

Wałbrzyscy policjanci dzisiaj w nocy przeprowadzili pościg za kierującym, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Poruszający się samochodem osobowym 48-latek zignorował nadawane w jego kierunku sygnały pojazdu uprzywilejowanego i na jednej z ulic w Wałbrzychu zaczął uciekać. Mężczyzna z zawrotną prędkością mijał kolejne ulice, w pewnym momencie gwałtownie skręcił w boczną drogę i uderzył w budynek, na którym ostatecznie się zatrzymał, a następnie porzucił swój pojazd i próbował ucieczki pieszo, co mu się nie udało, gdyż został dogoniony przez funkcjonariuszy i obezwładniony. Okazało się, że wałbrzyszanin dodatkowo miał wydaną decyzję o cofnięciu wobec niego uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Do zdarzenia doszło w czwartek po godzinie drugiej w nocy. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komedy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zauważyli jadący ul. Wrocławską z duża prędkością samochód osobowy, dlatego też podjęli decyzję o zatrzymaniu pojazdu do kontroli drogowej, gdyż było podejrzenie, że jego kierujący może nie posiadać prawa jazdy lub znajdować się w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna najpierw zatrzymał pojazd w rejonie ul. Szlifierskiej, ale kiedy policjanci zbliżyli się do samochodu, ruszył dalej rozpoczynając tym samym ucieczkę w kierunku ul. Armii Krajowej.

Funkcjonariusze poinformowali dyżurnego jednostki o zaistniałym zdarzeniu i rozpoczęli pościg. Do działań włączył się patrol prewencji pierwszego komisariatu. Po około dwóch kilometrach kierujący, próbując uniknąć zatrzymania, gwałtownie skręcił w ul. 11 Listopada - przy okazji uderzając w pobliski budynek, dojechał jeszcze na ul. Parkową i porzucił prowadzony przez siebie pojazd. Ostatecznie uciekał pieszo, ale został zatrzymany kilkaset metrów dalej w rejonie dawnego hotelu Sudety.

W trakcie dalszych czynności wykonanych przez policjantów ruchu drogowego oraz pierwszego komisariatu, wcześniejsze przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. 48-letni mieszkaniec miasta nie zatrzymał się do kontroli, gdyż był kompletnie pijany. Mundurowi wyczuli od niego woń alkoholu. Na miejscu mężczyzna nie poddał się badaniu na zawartość alkoholu, dlatego funkcjonariusze zlecili w placówce medycznej pobranie krwi do badań laboratoryjnych celem procesowego potwierdzenia faktu poruszania się samochodem przez 38-latka w stanie nietrzeźwości.

Według policyjnych systemów zatrzymany posiadał również aktywną decyzję o cofnięciu wobec niego uprawnień do kierowania pojazdami wydaną w sierpniu tego roku przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha. Samochód trafił więc ostatecznie na parking strzeżony na koszt kierującego, a sam mężczyzna do policyjnej celi, gdzie trzeźwieje.

48-latek po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty. Odpowie za niezatrzymanie pojazdu i kontynuowanie jazdy pomimo wydanego przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego polecenia zatrzymania samochodu, jazdę pomimo cofniętych uprawnień i w stanie nietrzeźwości oraz szereg innych wykroczeń drogowych. Grozi mu łączna kara pozbawienia wolności do lat 5, dożywotni zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

  • czynności policjantów na miejscu zdarzenia
  • czynności policjantów na miejscu zdarzenia
  • czynności policjantów na miejscu zdarzenia
Powrót na górę strony