Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

17-latek z sądowym zakazem kierowania pojazdami był dodatkowo poszukiwany przez sąd za oszustwo

Data publikacji 07.10.2022

Ma dopiero 17 lat, a już sporą policyjną kartotekę. Młody wałbrzyszanin wczoraj wieczorem po raz kolejny w ostatnim czasie został zatrzymany przez policjantów zespołu wywiadowców w związku z kierowaniem samochodem osobowym, pomimo posiadania sądowego zakazu. W toku wykonanych przez mundurowych czynności okazało się, że była to już dwunasta taka kontrola 17-latka, kiedy poruszał się autem bez prawa jazdy. Dodatkowo sprawca kolejnego już w tym roku przestępstwa drogowego był także poszukiwany celem osadzenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym za popełnienie, jeszcze jako nieletni, oszustwa internetowego.

Nie ma taryfy ulgowej dla przestępców drogowych. Przekonał się o tym 17-latek, który ma sądowy zakaz kierowania pojazdami, a już trzeci raz w ostatnim czasie został zatrzymany przez policyjnych wywiadowców podczas prowadzenia samochodu. Mundurowi ustalili jednak, że nastolatek łącznie już dwunastokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat był zatrzymywany za jazdę bez uprawnień. W większości przypadków jako nieletni, w związku z czym nie odpowiadał wtedy za przestępstwa. Teraz za jazdę na tzw. zakazie grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz dożywotni zakaz kierowania pojazdami.

Podczas kontroli szybko wyszło na jaw, że młody wałbrzyszanin ma coś jeszcze na sumieniu. Policjanci ustalili bowiem, że był on poszukiwany przez sąd rodzinny w celu doprowadzenia do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mrowinach za oszustwo internetowe, którego dokonał mając 16 lat. 17-latek wystawił wówczas na jednym z portali aukcyjnych felgi samochodowe, wyłudzając od innej osoby ponad 500 złotych. Najbliższe pół roku nastolatek spędzi więc poza miejscem zamieszkania. Celem takiego działania będzie próba wyeliminowania przyczyn i przejawów niedostosowania społecznego.

Policjanci przypominają, że w przypadku kierowania samochodem pomimo obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów, sprawca czynu zabronionego, mający ukończone 17 lat, może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami. Mówimy stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie i zapowiadamy codzienne działania mające na celu eliminowanie z dróg drogowych przestępców.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

 

  • Policjanci z zatrzymanym
  • Policjant z zatrzymanym
  • Krata, a za nią policjant z zatrzymanym
Powrót na górę strony