Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Dzień Bezpiecznego Komputera Dolnośląska Policja przypomina o ważnych zasadach!

Data publikacji 12.10.2022

12 października to nietypowe święto - Dzień Bezpiecznego Komputera. W tym dniu dolnośląska Policja przypomina o cyberbezpieczeństwie. Liczba przestępstw popełnianych w internecie stale wzrasta, dlatego należy przestrzegać kilku zasad podczas korzystania z komputera i sieci.

Od 2004 roku corocznie 12 października obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Komputera. Ustanawianie takich dni ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na stale rozwijające się zagrożenia płynące z sieci.

Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad podczas korzystania z komputera i internetu, aby nie stać się ofiarą oszustwa czy nie stracić danych.

Pierwszą rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest to, że każde urządzenie z dostępem do sieci powinno być zabezpieczone hasłem. Niestety wybieramy najczęściej te najprostsze, które są najłatwiejsze do złamania. Wybrane hasło winno być unikatowe i trudne do zgadnięcia.

Antywirus to podstawowy element, który chroni nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Dbaj oto, aby był stale włączony i aktualizowany.

Pamiętaj również o tym, żeby nie podłączać do swojego urządzenia nieznanych nośników pamięci typu pendrive lub dysków zewnętrznych. Jeżeli znalazłeś tak sprzęt dobrze się zastanów, bo nie wiesz co może być na nim przechowywane. Takie postępowanie może grozić zainstalowaniem szkodliwego oprogramowania szpiegującego czy szyfrującego.

Korzystając z ogólnodostępnej sieci WiFi w miejscach publicznych nie wykonuj żadnych transakcji, w trakcie których logujesz się np. do swojej bankowości elektronicznej. Przestępcy mogą podszyć się pod taką sieć lub „podsłuchiwać” ruch w niej.

Skuteczną metodą zabezpieczenia różnego rodzaju kont jest tzw. dwustopniowa weryfikacja. Polega ona na tym, że oprócz hasła, następuje potwierdzenie tego logowania poprzez wysłanie wiadomości np. SMS z jednorazowym kodem. To znacznie utrudnia działanie cyberoszustów.

Nawet jeżeli uzyskają dostęp do hasła, to nadal potrzebują telefonu komórkowego, aby dostać się do konta.
   

    

Jak się “wybrać na zakupy” w internecie?

Co należy zrobić zanim na naszym ekranie klikniemy ikonkę “kup teraz”?

• należy sprawdzić opinie o wybranym przez nas sklepie – wykorzystujemy do tego fora internetowe oraz serwisy specjalizujące się w zbieraniu tego typu informacji,

• należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line,

• należy sprawdzić poprzez kontakt telefoniczny oraz e-mail wiarygodność sklepu,

• w razie jakichkolwiek podejrzeń powinno się przynajmniej przy pierwszym zakupie sprawdzić stan przesyłki w obecności kuriera,

• dobrze jest korzystać z ofert sklepów, które oferują możliwość śledzenia statusu zamówienia,

• przed przesłaniem pieniędzy należy upewnić się, czy w naszej skrzynce poczty elektronicznej pojawiło się potwierdzenie zamówienia,

• nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją” (oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary).


Co zrobić, gdy jednak mimo zachowania ostrożności padniemy ofiarą oszustwa?

Przede wszystkim należy:

• jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu;

• zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, sms’y;

• zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki policji;

• gdy do oszustwa doszło na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, sposób kontaktu ze sprzedającym - jego nr telefonu, adres (korespondencja e-mail powinna być zapisana w formie elektronicznej, np. w formacie *.eml), sposób dokonania zapłaty - przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.


Oszuści cały czas modyfikują swoje metody i wykorzystają każdą okazję, aby wzbogacić się cudzym kosztem. Liczą na naszą łatwowierność, chęć szybkiego wzbogacenia się, czy pośpiech. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od nas samych. Nie pomogą żadne zabezpieczenia systemowe jeśli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.

   asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Kamiennej Górze
st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
tel. 600 228 846

   

 

Powrót na górę strony