Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna ofiara „złowiona” przez oszustów. Przeczytaj ku przestrodze

Data publikacji 12.10.2022

Uważajmy na oszustów, którzy pod pretekstem zakupu towaru wystawionego za pośrednictwem znanych portali sprzedażowych, przesyłają sprzedającemu link przekierowujący go do witryny łudząco podobnej do tej, na której oferuje przedmioty do sprzedaży. Po przekierowaniu potencjalna ofiara wprowadza dane karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy przez kupującego. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do środków finansowych sprzedającego. W ostatnim czasie mieszkaniec Lubina stracił tak blisko 5 tysięcy złotych.

Do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zgłosił się mieszkaniec miasta, który w wyniku oszustwa stracił blisko 5 tysięcy złotych. Jak oświadczył pokrzywdzony, wiedział on o metodach działania internetowych oszustów. Niestety dopiero gdy sam stał się ofiarą jednego z nich, wówczas zrozumiał, jak bardzo przestępcy są przebiegli i jak potrafią zmodyfikować strony internetowe, aby ich ofiara nic nie podejrzewając, wprowadziła takie dane wrażliwe, które umożliwią oszustom wyczyścić jej konto.
Jak doszło do oszustwa?

Zgłaszający wystawił przedmiot na jednym ze znanych portali aukcyjnych. Po jakimś czasie zgłosiła się osoba, która poinformowała, że jest zainteresowana zakupem oferowanego towaru. Mężczyzna otrzymał od rzekomego kupującego link do strony logowania się na stronę banku. Pokrzywdzony po zalogowaniu się do swojego konta, dokonał akceptacji transakcji. Nie wiedział jednak, że w ten sposób przestępca uzyskał dostęp do jego rachunku bankowego i bez jego wiedzy dokonał kilku wypłat pieniędzy w kwocie około 5 tysięcy złotych.

To nie pierwsza osoba, która padła ofiarą tego typu oszustwa, w wyniku którego straciła pieniądze w kwocie sięgającej kilku tysięcy złotych. Często straty pokrzywdzonych są jeszcze większe. Na szczęście wielokrotnie podejmowane przez przestępców próby wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób są nieudane. Coraz więcej potencjalnych ofiar w porę orientuje się, że oszuści chcą wyłudzić ich środki finansowe.

Jak się okazuje, większość oszustw zgłaszanych ostatnio Policji przebiega podobnie. Ze sprzedającymi na platformach aukcyjnych za pośrednictwem komunikatora kontaktowały się osoby, które miały być zainteresowane kupnem wystawionych przedmiotów. Podczas korespondencji przestępcy wysyłali do sprzedających link, dzięki któremu rzekomo było możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty towar. Klikając w ten link, następowało przekierowanie na strony na łudząco podobne do stron portali aukcyjnych, gdzie sprzedający proszony był o podanie numeru swojej karty płatniczej, datę jej ważności oraz numeru CVV, który jest jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję.

Wykorzystując te dane oszust logował się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy, dodając do obsługi konta swój numer telefonu. W tej sytuacji ostrzeżeniem dla osoby sprzedającej powinien być otrzymany z banku SMS z informacją, że do jego konta przypisano nowy numer telefonu. Często reakcja pokrzywdzonego była zbyt późna, aby transakcje, jakie oszust zdołał wykonać, zostały zablokowane przez bank. Przestępcy wchodzili w posiadanie informacji, dzięki którym mogli dysponować środkami finansowymi swojej ofiary i w szybkim tempie wykonywali transakcje internetowe nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Uważajmy!
Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są niezwykle trudne do dostrzeżenia. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinniśmy klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych, takich jak login i hasło do bankowości internetowej czy informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą przejąć nasze pieniądze, których odzyskanie nie jest już takie łatwe.

Czytajmy regulaminy platform sprzedażowych
Na oficjalnych stronach portali sprzedażowych można znaleźć więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony