Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internetowy oszust trafił w ręce wrocławskich funkcjonariuszy

Data publikacji 29.10.2022

43-letnia kobieta mieszkająca we Wrocławiu chciała sprzedać na jednym z portali płaszcz. Jeszcze tego samego dnia odezwał się do niej oszust podszywający się pod rzekomego kupującego i w wyniku jego działań wrocławianka straciła prawie 6 tysięcy złotych. Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 25-latka, który za pomocą uzyskanych danych, wypłacał pieniądze z bankomatu, korzystając z kodów BLIK. W jaki sposób unikać takich sytuacji? Przeczytaj poniżej…

Korzystanie z Internetu daje nam wiele korzyści, bo bez wychodzenia z domu możemy załatwić szereg spraw. Niestety oszuści w podstępny sposób potrafią wykorzystać każdą okazję i nie mają żadnych skrupułów, aby nas za wszelką cenę okraść.

Niestety przekonała się o tym 43-letnia mieszkanka Wrocławia, która wystawiła swoje ogłoszenie na jednym z portali. Chcąc sprzedać płaszcz, padła ofiarą oszusta, który jeszcze tego samego dnia odezwał się do niej, będąc rzekomo zainteresowany zakupem.

Kobieta otrzymała link, poprzez który miała odebrać już przelane na jej konto pieniądze. Niestety otworzyła ona stronę internetową, na której uzupełniła specjalnie przygotowany przez oszustów formularz. W taki właśnie sposób przestępca wszedł w posiadanie jej danych osobowych oraz wszelkich informacji umożliwiających korzystanie z bankowości internetowej. Następnie wykorzystując je, zdalnie została przejęta jej aplikacja bankowa, z której dokonano przelewów oraz wypłat z bankomatu przy użyciu kodów BLIK na łączną kwotę prawie 6 tysięcy złotych!

43-latka kiedy tylko zorientowała się, że straciła sporą sumę gotówki, złożyła zawiadomienie o popełnionym przestępstwie. Sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej podejmując szereg czynności operacyjnych, które finalnie doprowadziły do ustalenia, namierzenia i zatrzymania sprawcy. Okazał się nim być 25-latek.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty oszustwa komputerowego, za które grozić mu może kara do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Czy jesteśmy zatem w stanie zrobić cokolwiek, aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustów? Tak, przede wszystkim zachowując ostrożność podczas korzystania z Internetu i nawiązywania kontaktów z obcymi nam osobami. Wszelkie transakcje powinniśmy wykonywać się przez autentyczną stronę internetową naszych banków. Nie korzystajmy z linków/aplikacji, na których użycie nalegają obce osoby. Pod żadnym pozorem nie wolno też podawać nieznajomym danych do logowania do bankowości internetowej.

Wszelkie portale, na których możemy sprzedać ,na przykład używane ubrania czy inne przedmioty, są przydatnym narzędziem. Jednak pamiętajmy, że nie wszyscy ich użytkownicy mają wobec nas dobre zamiary i nigdy nie decydujmy się na podejrzane transakcje.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu
st. sierż. Aleksandra Poprawa
tel. 693 403 817

Powrót na górę strony