Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze podsumowania policyjnych działań „Wszystkich Świętych”

Data publikacji 31.10.2022

Za nami ostatni weekend października, a już jutro pierwszy dzień listopada i zarazem święto, podczas którego wielu mieszkańców Dolnego Śląska będzie odwiedzać groby swoich najbliższych. W tych dniach policjanci prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy przebywają na terenie naszego województwa. Tylko od piątku funkcjonariusze przeprowadzili ponad 3700 interwencji, podczas których zatrzymali m.in. ponad 100 nietrzeźwych kierujących oraz działali na miejscu 21 wypadków drogowych.

Aby nadchodzące dni przebiegły spokojnie, apelujemy o rozsądek, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej z domu:

 •     odłącz źródło gazu;
 •     wyłącz odbiorniki energii elektrycznej (z wyjątkiem tych pracujących stale);
 •     zamknij wszystkie okna i drzwi;
 •     poproś sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby zwracali uwagę na puste mieszkanie;
 •     pozostaw sąsiadom numer telefonu i poinformuj kiedy zamierzasz wrócić;
 •     jeżeli posiadasz alarm – uaktywnij go.


Jeżeli jest to możliwe, korzystaj w tym okresie z komunikacji publicznej, co może znacznie skrócić
czas dojazdu do nekropolii.

Jeżeli na cmentarz wybierasz się samochodem:

 •     zwróć uwagę na zmiany w organizacji ruchu na drogach, wprowadzone okresowo w rejonie cmentarzy.
 •     miejsca dla niepełnosprawnych - jeżeli nie jesteś osobą uprawnioną, nie zajmuj miejsca parkingowego przeznaczonego dla niepełnosprawnych. Fakt, że jest to ostatnie wolne miejsce na całym parkingu nie sprawia, ze możesz tam pozostawić pojazd;
 •     uwaga na pieszych - w okolicach cmentarzy oraz przystanków komunikacji publicznej, będzie występował zwiększony ruch pieszych w szczególności osób starszych. Zwolnij i zachowaj ostrożność - zwłaszcza po zmroku;
 •     kierowanie ruchem - stosuj się do poleceń wydawanych przez Policjantów lub funkcjonariuszy i innych służb pełniących służbę w rejonach nekropolii;
 •     tłok na parkingach - w rejonie cmentarzy samochód należy zaparkować w miejscu do tego wyznaczonym, oświetlonym. W przypadku braku wyznaczonego parkingu, należy zaparkować pojazd w sposób nie naruszający przepisów prawa o ruchu drogowym;
 •     włamania do samochodu - nie zostawiaj w samochodzie dokumentów i kluczy, nie umieszczaj w widocznym miejscu wnętrza pojazdu żadnych wartościowych przedmiotów np. telefonów, laptopów, bagaży. Zawsze zamykaj drzwi.

Na cmentarzu:

Nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów bez kontroli na grobach, ławkach, alejkach, gdyż może to ułatwić zadanie złodziejom.

Jeżeli na cmentarz wybierasz się z dziećmi, zwracaj na nie szczególną uwagę! W sytuacji zagubienia dziecka, ale też zagubienia się osoby starszej – należy natychmiast powiadomić policjantów.
 

Policjanci z Dolnego Śląska już podczas pierwszych dni tzw. długiego weekendu przeprowadzili ponad 3700 interwencji oraz działali m.in. na miejscu 21 wypadków drogowych. Zatrzymali również ponad 100 kierujących, którzy wykazali się skrajną nieodpowiedzialnością i wsiedli za kierownicę mimo alkoholu krążącego w żyłach. Kolejny raz apelujemy o rozsądek podczas podróżowania na groby bliskich oraz o myślenie nie tylko o sobie, ale również o innych uczestnikach ruchu drogowego. Przypominamy również o stosowaniu się do poleceń funkcjonariuszy, którzy podczas tych dni będą dbać o nasze bezpieczeństwo i spokojny przebieg Świąt.

mł. asp. Krzysztof Marcjan

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony