Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Samochód leżący na dachu w… rzece. Taki widok zastali policjanci interweniujący w Lądku-Zdroju

Data publikacji 05.11.2022

Policjanci wyjaśniają okoliczności groźnie wyglądającej kolizji, do jakiej doszło przed kilkoma dniami w Lądku-Zdroju. Kierujący busem wjechał do rzeki i dachował. Mężczyzna był pijany, a w organizmie miał 1,7 promila alkoholu. Teraz 41-latek za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to nie tylko przestępstwo, ale też śmiertelne zagrożenie dla nieodpowiedzialnego kierującego oraz innych użytkowników dróg.

Do zdarzenia doszło przed kilkoma dniami w Lądku-Zdroju . Z ustaleń policjantów wynika, że w godzinach wieczornych kierujący busem stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do przydrożnej rzeki i dachował. Funkcjonariusze interweniujący w związku z tym zdarzeniem sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Badanie wykazało, że 41-latek był pijany i miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Na szczęście mężczyzna podróżował sam. Na miejscu zdarzenia został przebadany przez służby medyczne. Okazało się, że nie doznał obrażeń ciała. Został zatrzymany w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Jego mocno uszkodzone auto zostało wyciągnięte z rzeki i odholowane na parking. 

41-latek za swoje zachowanie będzie odpowiadać przed sądem. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna. Policjanci ponownie apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek i stosownie się do przepisów prawa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Nietrzeźwy kierujący jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy również, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.” Natomiast stan nietrzeźwości występuje wówczas kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierujący pojazdami stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego każdy siadając za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.
 

mł. asp. Krzysztof Marcjan

Źródło: KPP w Kłodzku
podinsp. Wioletta Martuszewska
tel. 606 754 529 

Powrót na górę strony