Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzeźwość ponad 13.5 tysiąca kierowców sprawdzili dolnośląscy policjanci

Data publikacji 15.11.2022

62 użytkowników pojazdów, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków, wyeliminowali z ruchu policjanci w trakcie wczorajszych działań prewencyjno-kontrolnych ,,Trzeźwy poranek’’. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość ponad 13500 kierowców przemieszczających się różnego rodzaju samochodami po dolnośląskich drogach, a także tych przemieszczających się autostradą A4. Niestety pomimo wielu akcji prewencyjnych i apeli o trzeźwość, nie wszystkie siedzące za kierownicą pojazdów osoby, zachowywały się odpowiedzialnie. Policjanci zatrzymali 21 kierowców znajdujących się w stanie nietrzeźwości, a także 38 będących pod wpływem alkoholu i 3 przemieszczających się ze środkami odurzającymi w organizmie. Teraz sąd zadecyduje, jakie ostatecznie poniosą konsekwencje prawne, ale 48 z nich straciło już prawo jazdy.

14 listopada 2022 roku, od godziny 5:00 policjanci pełniący służbę na drogach naszego województwa, prowadzili działania prewencyjno-kontrolne mające na celu eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców. Kontrolą objęty został dolnośląski odcinek autostrady A4 oraz drogi, na których dochodzi niejednokrotnie do niebezpiecznych w skutkach zdarzeń.

Funkcjonariusze sprawdzali, czy osoby kierujące różnego rodzaju samochodami lub motocyklami, są trzeźwe i w ciągu zaledwie kilku godzin, skontrolowali ponad 13500 kierowców. Niestety nie wszyscy użytkownicy dróg jechali zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. W związku z tym, że 21 kierowców przemieszczało się w stanie nietrzeźwości, a 38 pod wpływem alkoholu i 3 jechało autami mając środki odurzające w organizmie, policjanci zatrzymali 48 praw jazdy.

Wszyscy za swoje nieodpowiedzialne zachowanie na drodze, odpowiedzą teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego podobnie działającego środka, grozić im może kara do 2 lat pozbawienia wolności. Wobec kierowcy może zostać także orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, nawet do lat 15.

Policjanci prowadzą cyklicznie i prowadzić będą kolejne działania na drogach naszego województwa, aby dyscyplinować oraz eliminować z ruchu skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców. Jak wszyscy wiemy alkohol i nadmierna prędkość, to nadal jedne z głównych przyczyn poważnych i niejednokrotnie nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Ty też możesz zrobić coś w trosce o bezpieczeństwo swoje i rodziny, a także innych użytkowników dróg. Widząc zagrożenie, powiadom natychmiast funkcjonariuszy, a być może Twoja prawidłowa reakcja w połączeniu ze skutecznymi działaniami policjantów, pozwoli uniknąć kolejnych tragedii.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak|

Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu 

Powrót na górę strony