Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na spotkaniu w ramach kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze po raz kolejny przystąpili do kampanii „19 Dni Przeciwko Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży”. Tegorocznym hasłem kampanii jest „StacJA - empaTYczni, razem maMY moc”. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, gdyż pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Wszelkie prowadzone w ramach kampanii działania mają zatem ostrzegać, zwracać uwagę i uczyć o godności człowieka. Funkcjonariusze w ramach tej akcji spotkali się wczoraj z uczniami jaworskich szkół, aby podkreślić, że nie zgadzamy się na krzywdzenie dzieci i młodzieży.

Podobnie jak w roku ubiegłym, przez 19 pierwszych dni listopada przeprowadzana jest światowa kampania 19 DNI PRZECIWKO KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY. Głównym organizatorem działania jest Women’s World Summit Foundation – genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet. W Polsce działania kampanii koordynuje Fundacja po DRUGIE, zachęcając placówki i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą do włączania się w organizację i prowadzenie działań. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka.

Głównym celem kampanii jest budowanie świata, w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży, świata gwarantującego wszystkim odpowiednie warunki dorastania i rozwoju. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka z napisem: „YES to prevention of child abuse!” (Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem). Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, a więc prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę i uczyć o godności człowieka.

W ramach prowadzonych działań, wczoraj, punktualnie o godz. 12:00 policjanci z miejscowej komendy spotkali się na jaworskim rynku z uczniami szkół podstawowych. Wspólnie z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworze przedstawiono młodzieży kilka ważnych tematów. Przytoczono definicję przemocy, jakie mogą być jej formy oraz skutki. Zwrócono szczególną uwagę na problem agresji i przemocy rówieśniczej. Mówiąc o przemocy, zwrócono uwagę na to, co dzieje się w niektórych domach. Wiele rodzin, w tym także dzieci, doświadcza przemocy psychicznej i fizycznej w najbliższym otoczeniu. Dramat tych rodzin czasami trwa latami, ponieważ ofiary nie chcą głośno mówić o swoich problemach. W związku z tak trudną tematyką, ale niezwykle ważną, wskazano procedury karne i formy pomocy takim osobom.

Kolejnym etapem happeningu był pochód ulicami miasta. Młodzież przy pomocy transparentów i plakatów oraz głośnym skandowaniem hasła „STOP PRZEMOCY WOBEC DZIECI I MŁODZIEŻY”, wspólnie z funkcjonariuszami, pracownikami jaworskiego MOPS-u oraz przedstawicielami władz miasta wyrazili sprzeciw wobec wszelkiej przemocy, idąc w pomarańczowym korowodzie ulicami miasta. 

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

  • Dzieci i dorośli wraz z policjantami na zdjęciu zbiorowym
  • Dzieci i dorośli wraz z policjantami na zdjęciu grupowym
  • dzieci podczas przemarszu
  • dzieci podczas przemarszu
  • Pomarańczowe wstążki
  • Praca plastyczna w ramach projektu
Powrót na górę strony