Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego z zakazem prowadzenia pojazdów

Data publikacji 22.11.2022

Właściwa decyzja jednego z mieszkańców powiatu kłodzkiego doprowadziła do zatrzymania skrajnie nieodpowiedzialnego kierującego. Mężczyzna pomimo wcześniej wydanego zakazu prowadzenia pojazdów, wsiadł za kierownicę Renault mając w sowim organizmie ponad 3 promile alkoholu. Na domiar złego, na miejscu pasażera przewoził swojego syna! Świadomy zagrożenia świadek zdarzenia szybko zareagował powiadamiając Policję i udaremniając dalszą jazdę pijanego mężczyzny. 37-latkowi za popełnione przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Oficer dyżurny z Kłodzka otrzymał zgłoszenie o ujęciu nietrzeźwego kierującego przez mieszkańców na jednej z ulic Kłodzka. Po dotarciu na miejsce funkcjonariuszy, zgłaszający poinformował, że widział jak kierujący jedzie samochodem całą szerokością drogi. Świadek nabrał podejrzeń, że mężczyzna może być nietrzeźwy. Gdy zaniepokoił się sytuacją jechał za nim, a jego pasażer zadzwonił na numer alarmowy 112.

Kierujący pojazdem marki Renault kilkukrotnie zjeżdżał na pobocze. W pewnym momencie świadek doprowadził do zatrzymania samochodu i uniemożliwił kierującemu dalszą jazdę. Kiedy otworzył drzwi od strony kierowcy czuć było silną woń alkoholu, a na miejscu pasażera siedział chłopiec.

Amator jazdy na „podwójnym gazie” został ostatecznie zatrzymany przez kłodzkich policjantów, którzy niezwłocznie przyjechali na miejsce zdarzenia. Okazało się, że kompletnie pijany 37-latek posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W takim stanie zdecydował się na jazdę ze swoim 10-letnim synem.

Przeprowadzone przez policjantów badanie wykazało, że ma on 3,3 promila alkoholu w organizmie. Skrajnie nieodpowiedzialny kierowca trafił do policyjnego aresztu. Natomiast 10-latek został przekazany pod opiekę swojej matki. Dzisiaj podejrzany usłyszy zarzut kierowania pojazdem w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz w stanie nietrzeźwości. Za popełnione przestępstwo 37-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Na pochwałę zasługuje obywatelska postawa świadków tej sytuacji. Zdecydowana reakcja mężczyzny i jego pasażera pozwoliła na wyeliminowanie nietrzeźwego kierującego, który stwarzał realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto po raz kolejny podkreślić, iż właściwa reakcja osób postronnych pozwoliła najprawdopodobniej uniknąć tragedii na drodze. Dlatego przy każdej okazji przypominamy - jeżeli widzą Państwo, że osoba chce jechać pojazdem, a wcześniej spożywała alkohol, należy jej to uniemożliwić. Trzeba także powiadomić Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112, dyspozytorzy przyjmą zgłoszenie i przekażą informacje dyżurnemu najbliższej jednostki Policji, a ten wyśle na miejsce zdarzenia patrol. Bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Kłodzku
podinsp. Wioletta Martuszewska
tel. 606 754 529

Powrót na górę strony