Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapobieganie przestępstwom popełnianym na seniorach metodami „na policjanta”, „na wnuczka” – debata społeczna z udziałem lubańskich policjantów

Data publikacji 28.11.2022

Zapobieganie przestępstwom popełnianym na seniorach metodami „na policjanta”, „na wnuczka” - to temat debaty społecznej zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Lubaniu oraz Wójta Gminy Siekierczyn Pana Dariusza Furdykonia dla mieszkańców gminy Siekierczyn. Tego typu inicjatywy mają za zadanie zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, które wymagają podjęcia działań prewencyjnych przez Policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

W sali Osiedlowego Domu Kultury w Zarębie odbyła się debata społeczna pod nazwą:  Zapobieganie przestępstwom popełnianym na seniorach metodami „na policjanta”, „na wnuczka”. Debacie przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubaniu p.o. podkomisarz Dariusz Ślęzak oraz Wójt Gminy Siekierczyn Pan Dariusz Furdykoń.

W spotkaniu udział wzięli między innymi przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, jak również zaproszeni goście.

W pierwszym wystąpieniu podkomisarz Paweł Szabat z lubańskiej komendy powiatowej  poprowadził wykład dotyczący bezpieczeństwa seniorów we współczesnym świecie. Przedstawił także informacje na temat korzyści wynikających z funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

Następnie Pani Agnieszka Cichoń - Powiatowy Rzecznik Konsumenta w Lubaniu, omówiła  zagadnienia dotyczące praw konsumenta podczas nabycia towaru. W dalszej części Pani Joanna Lubikowska - Kierownik ZUS w Lubaniu poprowadziła wykład dotyczący bezpieczeństwa seniorów w sieci. Ostrzegła przed wiadomościami e-mail, które mogą dotrzeć do odbiorcy wraz z niepożądanymi treściami, a wysyłane są w celu doprowadzenia do wyłudzeń.

Pani Zofia Chmielewska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Siekierczynie szczegółowo wyjaśniła, czym zajmuje się przedmiotowa instytucja oraz jakimi dokumentami posługują się pracownicy socjalni odwiedzający podopiecznych w ich domach. Brygadier Janusz Gabryś - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lubaniu, w swoim wystąpieniu poruszył kwestię bezpieczeństwa pożarowego w miejscu zamieszkania.

Ostatnim elementem debaty społecznej był pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu funkcjonariuszki Zakładu Karnego w Zarębie starszej chorąży Kamili Turbak.

Poruszane kwestie oraz zgłaszane uwagi dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa zostaną wykorzystane podczas debaty ewaluacyjnej, która zostanie przeprowadzona na początku 2023 roku.


asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Lubaniu
asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
tel. 660 402 169

Powrót na górę strony