Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie rejestrował czasu pracy, bo i tak nie miał uprawnień do kierowania...

Data publikacji 30.11.2022

Policjanci wrocławskiej drogówki kontrolując m.in. przestrzeganie przez kierujących przepisów z zakresu Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców ujawnili podczas jednej z interwencji wiele naruszeń obowiązujących przepisów. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli ciężarowe Iveco. Policjanci stwierdzili szereg nieprawidłowości dotyczących rejestrowania czasu pracy przez kierującego zespołem pojazdów. Okazało się również, że 40-latek nie ma uprawnień do kierowania pojazdami, nie tylko tej kategorii. Stan techniczny, a szczególnie stan ogumienia Iveco również pozostawiał wiele do życzenia.

W godzinach porannych na jednej z wrocławskich ulic policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej zatrzymali do kontroli kierującego zespołem pojazdów, w którego skład wchodził ciągnik siodłowy marki Iveco wraz z naczepą.

Funkcjonariusze z tego patrolu w swojej codziennej służbie wykorzystują specjalistyczne radiowozy zwane "ETDiE". Jest to mini-stacja diagnostyczna na kołach, a jej skrót pochodzi od pojazdu Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Wyposażenie auta pozwala funkcjonariuszom m.in. na gruntowne sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanego pojazdu, a także kontrolę czasu pracy kierowcy.

Policjanci skrupulatnie sprawdzili wymagane dokumenty kierowcy oraz dane zapisywane przy pomocy tachografu. Kontrola wykazała, że 40-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego nie stosował się do obowiązujących zgodnie z zapisami Ustawy o transporcie drogowym norm czasu pracy, tj. kierował kontrolowanym zespołem pojazdów, nie rejestrując wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi.

W trakcie kontroli na jaw wyszło również, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami, nie tylko tej kategorii.

Stan techniczny kontrolowanych pojazdów, a szczególnie stan ogumienia pozostawiał wiele do życzenia. Nadmiernie zużyte opony w Iveco, gdzie miejscami widać warstwy osnowy stwarzały bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przy ich wystrzale, fragmenty ogumienia mogły uszkodzić inne pojazdy i doprowadzić do tragedii na drodze. W związku z tym zatrzymano elektronicznie dowód rejestracyjny pojazdu.

Na podstawie stwierdzonych wykroczeń policjanci skierowali wniosek do sądu przeciwko kierującemu oraz sporządzili dokumentację niezbędną do przeprowadzenia przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego postępowania administracyjnego w stosunku do pracodawcy 40-latka.

Kierowcy zawodowi w przewozach drogowych muszą przestrzegać zasad dotyczących czasu prowadzenia pojazdów, odbierania określonych w przepisach czasów odpoczynków i przerw. Zapewnienie właściwego odpoczynku dziennego, dobowego i tygodniowego jest obowiązkiem każdego z przewoźników. Egzekwowaniem przepisów prawa w tym zakresie zajmują się m.in. funkcjonariusze Policji.

Kara za przekroczenie czasu pracy czy łamanie przepisów w tym zakresie może być bardzo wysoka i sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

mł. asp. Paweł Noga

Źródło: KMP we Wrocławiu
mł. asp. Rafał Jarząb
tel. 693 403 817

  • Kontrola drogowa pojazdu ciężarowego
  • Zużyte ogumienie pojazdu
  • Zużyte ogumienie pojazdu
Powrót na górę strony