Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oławscy uczniowie rozmawiali podczas zajęć z policyjnymi „tajniakami”

Data publikacji 04.12.2022

Uczniowie z klas o profilu policyjnym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie zapoznali się z pracą policyjnych "tajniaków". Spotkanie odbyło się w ramach stałej współpracy oławskiej jednostki z tą placówką, dzięki czemu uczniowie w mundurach mogą szczegółowo zapoznać się ze specyfiką wielu komórek organizacyjnych występujących w Policji, by wybrać tą, która najbardziej zbliżona jest do ich preferencji i zainteresowań.

Dzięki uczestnictwie Komendy Powiatowej Policji w Oławie w realizacji programu nauczania w klasach o profilu policyjnym oraz w ramach wojewódzkiego programu "Od ucznia do Policjanta" uczniowie zapoznają się ze specyfiką pracy policjantów różnych pionów oraz uczestniczą w organizowanych przez oławskich mundurowych zajęciach praktycznych.

Podczas ostatnich zajęć z funkcjonariuszami uczniowie zapoznali się ze specyfiką i zakresem pracy funkcjonariuszy kryminalnych. To ci funkcjonariusze codziennie stykają się z przestępczością i zajmują się jej wszelkimi przejawami. Od kradzieży, pobić, oszustw, przez poszukiwania osób ukrywających się i zaginionych, po zabójstwa.

Podczas zajęć słuchacze dowiedzieli się, że w wydziale kryminalnym działają różne komórki organizacyjne, m.in. do spraw poszukiwań i identyfikacji osób, do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu, do walki z przestępczością przeciwko mieniu czy też do walki z przestępczością narkotykową. Z reguły do wydziału kryminalnego trafiają policjanci z doświadczeniem oraz wieloletnim stażem służby. Kryminalni muszą być spostrzegawczy, analityczni, kreatywni, pomysłowi, umieć posługiwać się specjalistycznym sprzętem teleinformatycznym, a nade wszystko muszą być odporni na stres, szczególnie w sytuacjach trudnych, czy w kontakcie z poszkodowanym.

Młodzież uczestnicząca w zajęciach dowiedziała się również dlaczego kryminalni w służbie chodzą po cywilnemu, że zawsze mają przy sobie broń i poruszają się nieoznakowanymi radiowozami.

Uczniowie po zapoznaniu się ze specyfiką służby „tajników” uświadomili sobie, że pomimo ciężkiej i wymagającej służby, jest ona jednocześnie wyzwaniem i ciekawą perspektywą realizacji zadań, których myślą przewodnią jest pomoc drugiemu człowiekowi.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Oławie
asp. szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony