Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niewłaściwie zabezpieczył przewożony ładunek, co spowodowało zablokowanie pasa ruchu na długi czas – dostał mandat karny, ale odpowie również za przestępstwo

Data publikacji 05.12.2022

Większość kierowców wie, że prawidłowy załadunek i jego zabezpieczenie to podstawa bezpiecznego transportu. Zasady te jasno określone są w kodeksie drogowym. Niestety, niektórzy kierowcy o tym zapominają i ignorują obowiązujące przepisy. Przykładem może być kierowca ciągnika rolniczego, który w niedzielę na terenie Oławy "zgubił" swój ładunek.

Przypominamy, że ważną zasadą jest to, że załadunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Z pewnością nie powinien też zmieniać położenia ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy więc odpowiednie zabezpieczenie i sprawdzenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp.).

Należy także pamiętać, że wszelkie urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa ładunku powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Wszystkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dot. warunków używania pojazdów w ruchu drogowym (art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Nagłe przemieszczenie się ładunku i wypadnięcie z auta może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu innych jego użytkowników.

Taka sytuacja miała właśnie miejsce wczoraj tj. 4 grudnia br. około godziny 11:00 w Oławie na ul. Kutrowskiego. Kierujący ciągnikiem rolniczym marki Massey Ferguson wraz z przyczepą rolniczą, jadąc drogą krajową nr 94 zanieczyścił drogę publiczną w ten sposób, że niewłaściwie zabezpieczył przewożony ładunek - 16 ton ziemniaka, w wyniku czego przewożony towar rozsypał się na jezdnię blokując pas ruchu w kierunku Wrocławia. Za powyższe wykroczenie 60-letni kierowca został ukarany mandatem karnym.

W trakcie interwencji, oprócz zanieczyszczenia drogi publicznej, na jaw wyszły również inne okoliczności. Podczas badania stanu trzeźwości okazało się, że kierowca, mieszkaniec powiatu milickiego, poruszał się ciągnikiem rolniczym mając ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyzna odpowie zatem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy! Nigdy nie decydujmy się na tak nieodpowiedzialne zachowanie, jakim bez wątpienia jest jazda pod wpływem alkoholu. Bez względu na to jakim pojazdem się poruszamy, czy jest to auto, ciągnik czy rower - takie zachowanie stwarza duże zagrożenie dla samych nieodpowiedzialnych kierowców, ale też innych użytkowników dróg, którzy na drodze powinni czuć cię bezpiecznie.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Oławie
asp. szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony