Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niewłaściwie zabezpieczony ładunek na przyczepie i problem gotowy

Data publikacji 06.12.2022

Do poważnie wyglądającego zdarzenia doszło wczoraj po południu na terenie powiatu wałbrzyskiego, a dokładnie na zjeździe z ronda w Starym Julianowie. Około godziny 13:30, w wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia ładunku na pojeździe przez kierującego, z przyczepy ciągnika rolniczego zsunęło się kilka balotów siana. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Uszkodzona została natomiast infrastruktura drogowa w postaci znaku oraz latarni ulicznej. Przez kilkadziesiąt minut występowały utrudnienia na drodze wojewódzkiej W379. 21-letni kierowca - mieszkaniec powiatu świdnickiego - był trzeźwy. Ostatecznie ukarany został mandatem karnym za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym.

Przypominamy, że na kierującego, który źle zabezpieczył ładunek, Policja może nałożyć mandat karny w kwocie do 3 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że nieodpowiednie przewożenie ładunku często jest przyczyną poważnych wypadków, które kończą się w sądzie wyrokiem, a nie tylko mandatem. W przypadku wczorajszego zdarzenia w Starym Julianowie przewożony ładunek był zabezpieczony w sposób niewłaściwy i na łuku drogi zsunął się z przyczepy.

W związku z tym zdarzeniem przypominamy podstawowe informacje dotyczące właściwego transportowania ładunków zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym:

 • Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.
 • Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
  • nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
  • nie naruszał stateczności pojazdu;
  • nie utrudniał kierowania pojazdem;
  • nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
 • Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.
 • Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
 • Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony