Szkolenie policyjnych profilaktyków i dzielnicowych
2 grudnia br. policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zorganizowali szkolenie, w którym udział wzięli funkcjonariusze realizujący zadania z zakresu profilaktyki społecznej oraz dzielnicowi. Dolnośląscy mundurowi, niemal codziennie spotykają się z mieszkańcami miast oraz wsi, aby rozmawiać o bezpieczeństwie i sposobach na unikanie zagrożeń. Ponieważ przestępcy cały czas zmieniają metody swojego działania, policjanci także modyfikują kierunki pracy profilaktycznej, a wszystko po to, żeby działania prewencyjne w tym obszarze były jeszcze bardziej skuteczne.
Podczas szkolenia funkcjonariuszy, prelegenci omówili m.in. III Priorytet Komendanta Głównego Policji na lata 2001-2023, w którym jednym z głównych zadań jest inicjowanie i podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających popełnianiu przestępstw oraz wykroczeń, oparte na ocenie jakościowej aktywności Policji. Zwrócili szczególną uwagę na to, jak istotne jest wzmacnianie współpracy ze społeczeństwem w aspekcie zwiększania efektywności działań Policji na rzecz mieszkańców.
Rozmawiano też o sposobach realizacji debat społecznych oraz innych działań profilaktycznych, a także standaryzacji programów profilaktycznych i wdrażaniu nowych innowacyjnych przedsięwzięć w tym zakresie.
Niezmiernie ważnym elementem spotkana było podsumowanie działań i wszelkich inicjatyw profilaktycznych, które policjanci kierują do seniorów, w tym także modyfikacji Wojewódzkiej Koncepcji Senior Online. Jak wszyscy wiemy, to właśnie przedstawiciele tej grupy najczęściej stają się ofiarami oszustów, którzy wprowadzając seniorów w błąd i przekazując im nieprawdziwe informacje, wyłudzają spore kwoty pieniędzy oraz przedmioty wartościowe.
Właśnie mając na uwadze ich bezpieczeństwo i pojawiające się stale nowe metody oszustw stosowane przez przestępców, wyznaczono podczas szkolenia nowe kierunki pracy profilaktycznej dla policjantów z jednostek terenowych woj. dolnośląskiego. Policjantki Wydziału Prewencji z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu omówiły również sposoby na zwiększenie efektywności w zakresie edukacji seniorów, a także zwróciły uwagę na bezpośredni wpływ działań Policji na edukację społeczną.
Ponieważ okres świąteczno-noworoczny to czas, kiedy niemal wszyscy myślami jesteśmy w kilku miejscach naraz i stajemy się również bardziej wrażliwi oraz mniej czujni, policjanci będą ponownie intensyfikować działania oraz zwracać się z licznymi apelami o zachowanie zdrowego rozsądku w kontakcie z drugim człowiekiem i stosowanie zasady organicznego zaufania. Szeroko zakrojone akcje profilaktyczno-edukacyjne, dolnośląscy policjanci prowadzą cyklicznie, ale nawet najskuteczniejsze działania nie przyniosą pożądanych efektów, gdy sami nie będziemy rozmawiać ze swoimi rodzicami, dziadkami lub sąsiadami mieszkającymi niejednokrotnie samotnie.
Oszustwa popełniane na terenie naszego województwa, to głównie zdarzenia polegające na podszywaniu się przestępcy pod pracownika banku, wnuczka lub innego członka rodziny albo funkcjonariusza. Podczas takiej rozmowy telefonicznej, której celem jest wywołanie silnych emocji, współczucia, zachwianie poczucia bezpieczeństwa, dochodzi do manipulacji i nakłonienia ofiary do przekazania środków finansowych obcym osobom lub transferu ich na podane konto. Ważne jest więc to, aby mając jakiekolwiek podejrzenia rozłączyć się i natychmiast poinformować o tym Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.
Sekcja Prasowa
KWP we Wrocławiu
Źródło: Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu