Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ile jeszcze musi zginąć osób na drodze, żebyśmy byli ostrożniejsi?

Data publikacji 08.12.2022

Legnica, Jelenia Góra, Zgorzelec - w tych miejscowościach tylko w ostatnich dniach doszło do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Zginęły osoby, które próbowali przekroczyć jezdnię. Na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu wpływa wiele czynników, aby zahamować ten dramatyczny trend bądźmy ostrożni na drodze. Prośba kierowana jest zarówno do pieszych, rowerzystów jak i kierujących pojazdami. Bądźmy widoczni, rozważni, nie spieszmy się i szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.

W Legnicy kierujący pojazdem ciężarowym potrącił 70-letniego mężczyznę przechodzącego przez jezdnię w obrębie skrzyżowania. W Jeleniej Górze zginał pieszy, który znajdował się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Natomiast w Zgorzelcu kierujący potrącił przebiegającego przez jezdnię w miejscu niedozwolonym 46-latka. To tylko kilka zdarzeń drogowych z obszaru Dolnego Śląska, które spowodowały śmierć ich uczestników, a których można było uniknąć.

Pomimo wielu apeli i obecności policjantów na drogach dbających o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, każdego dnia policyjne statystyki powiększają się o kolejne przypadki zdarzeń drogowych. Analiza tych sytuacji pozwala na podejmowanie kroków, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Niewiele jednak zdziałają sami policjanci. To każdy z nas - każdy z użytkowników dróg musi zadbać o siebie i zachować ostrożność wobec innych.

Nieodłącznym elementem bezpieczeństwa na drodze jest właściwa widoczność. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pieszym, rowerzystom czy przemieszczającym się na hulajnogach radzimy uzupełnić części wierzchniej garderoby o elementy odblaskowe, a najlepiej kamizelkę odblaskową. Rowerzystom przypominamy, że prawidłowo przygotowany jednoślad do jazdy musi posiadać oświetlenie i elementy odblaskowe. Nie zaszkodzi, a na pewno pomoże posiadanie dodatkowych odblasków na kurtce, czy nogawce spodni. Równie ważne jest właściwe oświetlenie pojazdów mechanicznych na drogach - sprawne reflektory, przejrzyste i czyste szyby przednie i boczne samochodów pozwalają właściwie doświetlić otoczenie i dostrzec innych uczestników ruchu.

Po raz kolejny policjanci przypominają, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Zatem bądźmy widoczni, ostrożni, rozważni, nie spieszmy się i szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.

asp.  Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony