Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradł drewno z lasu warte ponad 11 tys. złotych. 24-latkowi grozi teraz nawet 5 lat więzienia i wysoka grzywna

Data publikacji 08.12.2022

W poniedziałek funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zatrzymali 24-latka, który kradł drewno w lesie, a potem sprzedawał je przypadkowym osobom. Mieszkaniec tego powiatu przywłaszczył łącznie blisko 29 metrów sześciennych drzewa dębowego powodując straty w kwocie niemałej, bo ponad 11 tysięcy złotych. Teraz za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

Od listopada br. pracownikom jaworskiego nadleśnictwa sen z powiek spędzał pewien złodziej, który w rejonie leśnym, pomiędzy miejscowościami Siedmica i Grobla, kradł drewno ze stosów oraz dokonywał nielegalnej wycinki drzew.

Końcem listopada br. jeden z leśników nakrył złodzieja „na gorącym uczynku”, podczas ścinania drzewa piłą spalinową. Mężczyzna zdołał jednak uciec przed przybyciem policjantów. Leśniczy zdążył na szczęście zrobić zdjęcie sprawcy, które okazało się bardzo pomocne w identyfikacji złodzieja. W lesie stał również osobowy fiat, którym sprawca przyjechał po „łup”, jednak założona na aucie tablica rejestracyjna nie pochodziła z tego pojazdu.   

Straty zostały wycenione na niemałą kwotę, bo ponad 11 tysięcy złotych. Złodziej zdążył bowiem skraść blisko 29 metrów sześciennych drzewa dębowego.

W efekcie  prowadzonych czynności  operacyjno-rozpoznawczych w tej sprawie, jaworscy kryminalni szybko wpadli na trop złodzieja. Okazał się  nim 24–letni mieszkaniec tego powiatu.

W poniedziałek (5 grudnia br.) mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do jaworskiej jednostki. Złodziej przyznał się do ogłoszonego mu zarzutu, a w swoich wyjaśnieniach tłumaczył, że chciał w ten sposób dorobić i sprzedał skradzione drzewo przypadkowym osobom na opał.

Za popełnione przestępstwo podejrzany odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina!
Pamiętajmy, że leżące w lesie drewno nie może zostać zabrane bez odpowiedniej zgody wydanej przez zarządcę kompleksu. Las i każdy jego element jest dobrem społecznym i stanowi majątek Skarbu Państwa lub własność prywatną. Za wycięcie drzewa w lesie bez pisemnego zezwolenia odpowiemy jak za kradzież mienia, za co w przypadku przestępstwa grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

Powrót na górę strony