Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy kierujący uciekał samochodem przed milickimi policjantami. Został szybko zatrzymany i teraz grozi mu długoletnie więzienie

Data publikacji 14.12.2022

Kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi zatrzymanemu przez milickich policjantów mężczyźnie, który kierując osobowym renault próbował uciec interweniującym funkcjonariuszom. Kierowca został szybko zatrzymany po krótkim pościgu. Okazało się że w organizmie ma 1,2 promila alkoholu!

We wtorek, 13 grudnia, kilka minut po godzinie 15.00, w miejscowości Police w gminie Krośnice, policjanci postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego marki Renault, który przekroczył dozwoloną prędkość. Kierowca zatrzymał się kilkanaście metrów od umundurowanego policjanta, po czym zawrócił i zaczął odjeżdżać z miejsca kontroli drogowej. 

Policjanci natychmiast ruszyli w pościg. Mundurowi włączyli w radiowozie sygnały świetlne i dźwiękowe wydając tym samym polecenie do zatrzymania się. Kierujący jednak nie reagował i kontynuował jazdę, próbując uciec policjantom. Mężczyzna nagle skręcił w boczną drogę, gdzie po przejechaniu około kilometra zatrzymał pojazd. Policjanci jadący za uciekinierem natychmiast podbiegli do jego samochodu i używając siły fizycznej wyciągnęli mężczyznę z auta. 

Szybko okazało się, dlaczego 31-letni mieszkaniec sąsiedniego powiatu ostrowskiego tak bardzo chciał uniknąć kontaktu z policjantami. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie 1,2 promila alkoholu! W związku z tym policjanci doprowadzili zatrzymanego kierowcę do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, gdzie wykonano z jego udziałem niezbędne czynności związane ze stwierdzonymi przestępstwami. Samochód, którym kierowca będąc w stanie nietrzeźwości uciekał przed policjantami, został z miejsca zdarzenia odholowany na strzeżony parking. 

Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, gdzie mężczyzna odpowie za dwa przestępstwa oraz wykroczenie drogowe. Policjanci przypominają, że za ucieczkę z miejsca kontroli drogowej i kontynuowanie jazdy pomimo polecenia do zatrzymania pojazdu mechanicznego wydanego przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych. Ponadto mężczyzna poniesie konsekwencje prawne związane z przekroczeniem przez niego dozwolonej prędkości jazdy, co było przyczyną podjęcia przez policjantów kontroli drogowej.

Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich osób, aby nie siadały za kierownicą po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu! Prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w okresie zimowym, gdy drogi często są oblodzone lub pokryte śniegiem!

mł. asp. Krzysztof Marcjan

Źródło: KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński
tel. 507 135 830 
 

Powrót na górę strony