Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe organizowane przez Komendę Miejską Policji w Wałbrzychu z udziałem Straży Pożarnej oraz uczniów klasy mundurowej

Data publikacji 15.12.2022

Wczoraj na terenie byłej Fabryki Porcelany „Książ” przy ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe mające na celu doskonalenie umiejętności współdziałania w sytuacjach kryzysowych przez policjantów i inne służby ratunkowe oraz sprawdzenie obowiązujących procedur. W działaniach wzięli udział również uczniowie klasy maturalnej o profilu policyjnym z IV Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez wałbrzyską jednostkę Policji.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, na terenie powiatu kamiennogórskiego doszło do rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia przez dwóch uzbrojonych w broń palną napastników. Sprawcy rozpoczęli ucieczkę samochodem osobowym, drogą wojewódzką W367 w kierunku powiatu wałbrzyskiego. O trasie przejazdu sprawców poinformował anonimowy świadek, który jechał za pojazdem uciekinierów. Dzięki przekazanym przez niego informacjom został wystawiony posterunek kontrolno - blokadowy na terenie Czarnego Boru - bez wstrzymywania ruchu. Jak się okazało, informacja była nieprecyzyjna i sprawcy ominęli posterunek blokadowy.

Po otrzymaniu takiej informacji funkcjonariusze ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy zauważyli pojazd poruszający się nowo wybudowaną obwodnicą Wałbrzycha - „Europejką”, który poruszał się w kierunku dzielnicy Podzamcze. Podjęli więc pościg, w trakcie którego uciekający pojazd, na ulicy Uczniowskiej, po wykorzystaniu przez funkcjonariuszy z posterunku kontrolno – blokadowego kolczatki drogowej wypadł z drogi. Jeden ze sprawców pozostał zakleszczony w samochodzie. Przybyłe na miejsce dwie jednostki straży pożarnej umożliwiły dotarcie do mężczyzny, którego zatrzymali funkcjonariusze wałbrzyskiej drogówki. Drugi ze sprawców podjął ucieczkę z miejsca zdarzenia i uprowadził jako zakładnika ucznia pobliskiej szkoły.

W tym momencie patrol z Komisariatu Policji I w Wałbrzychu, który odnalazł miejsce ukrycia się napastnika, dał o tym sygnał pistoletem sygnałowym. Skierowany na miejsce dowódca działań przejął dowodzenie i skierował do działań funkcjonariusza Powiatowej Grupy Antykonfliktowej, który przekonał napastnika, aby uwolnił zakładnika. Sprawca nie zamierzał jednak poddać się dobrowolnie, stał się coraz bardziej agresywny, zaczął się ostrzeliwać posiadaną bronią palną. Policjanci odpowiedzieli ogniem, jednak z uwagi na ukrycie się napastnika ostrzał był bezskuteczny. Po chwili napastnik porzucił broń i usiłował uciec. W tym momencie do akcji wkroczył pies służbowy, który obezwładnił napastnika, a ten został przekazany funkcjonariuszom z ‘”jedynki”.

Głównymi celami przeprowadzonego ćwiczenia było:

  • doskonalenie kadry kierowniczej oraz służby dyżurnej jednostek Policji w organizacji i kierowaniu działaniami podległych sił i środków,
  • doskonalenie organizacji, współdziałania, obiegu informacji, umiejętności elastycznego kierowania siłami i środkami oraz podejmowania trafnych decyzji w ramach działań pościgowych oraz w sytuacji kryzysowej,
  • praktyczne wykorzystanie punktów kontrolno – blokadowych na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz doskonalenie współdziałania funkcjonariuszy podległych Komisariatów Policji i Wydziałów wałbrzyskiej komendy.

Przebieg działań obserwowali uczniowie klasy policyjnej z IV Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu, wśród których jedna z uczennic uczestniczyła w ćwiczeniach jako zakładniczka. W działaniach udział wzięło 15 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu i jednostek podległych oraz 10 strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony