Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili blisko 2,6 mln zł środków z funduszy unijnych. 8 osób zostało zatrzymanych przez dolnośląskich policjantów

Data publikacji 16.12.2022

Policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej we współpracy z funkcjonariuszami pionu dochodzeniowo-śledczego z KWP we Wrocławiu, dzięki żmudnej i skrupulatnej pracy operacyjnej, zatrzymali 8 osób podejrzanych o wyłudzenie blisko 2,6 mln zł środków z funduszy unijnych podczas realizacji i rozliczenia wydatków związanych z projektami dotyczącymi aktywizacji zawodowej na rynku pracy. Wobec osób zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie kilkuset tys. zł. Jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany. Podczas realizacji tej sprawy policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie o kilkumilionowej wartości. Obecnie w tej sprawie prowadzone są dalsze czynności pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu blisko dwa lata pracowali nad sprawą osób wyłudzających fundusze unijne, które miały być przeznaczone na realizację projektów związanych z aktywizacją zawodową na rynku pracy w województwie dolnośląskim i opolskim. Żmudna i skrupulatna praca operacyjna przyniosła oczekiwany efekt w postaci dogłębnego poznania mechanizmu przestępczego procederu, zatrzymania do sprawy 8 osób oraz zabezpieczenia na poczet przyszłych kar mienia o wartości blisko 9 mln złotych.

Z ustaleń poczynionych przez funkcjonariuszy wynika, iż proceder, którym trudniły się osoby podejrzane w tej sprawie, polegał między innymi na rekrutowaniu do udziału w unijnych projektach związanych z aktywizacją zawodową na rynku pracy osób nieaktywnych zawodowo i niebędących w stanie podjąć zatrudnienia w przyszłości. Szkolone były osoby schorowane, wymagające całodobowej opieki i stałej pomocy personelu medycznego. W ten sposób sprawcy wyłudzili blisko 2,6 miliona złotych!

W toku realizacji tej sprawy, nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, dolnośląscy policjanci sukcesywnie zatrzymywali poszczególne osoby powiązane z organizacją i przeprowadzaniem szkoleń z wykorzystaniem funduszy unijnych. Łącznie zatrzymanych zostało ośmioro podejrzanych, którzy usłyszeli już zarzuty z artykułu 286 Kodeksu karnego w związku z artykułem 294 Kodeksu karnego. Jedna z osób została tymczasowo aresztowana, a wobec każdej zastosowano poręczenie majątkowe na łączną kwotę blisko 600 tysięcy złotych.

Obecnie trwają dalsze czynności w tej sprawie.

asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą
KWP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony