Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne wyróżnienie dla Komendanta Policji w Lubinie za pomoc i wsparcie dla osób, które doznają przemocy domowej

Data publikacji 22.12.2022

Komendant Powiatowy Policji w Lubinie mł. insp. dr Joanna Cichla odebrała symboliczną „pobitą bombkę” z rąk Pani Magdaleny Zaczyńskiej Prezes Fundacji „Raduga” w Legnicy. Jest to kolejne wyróżnienie szefowej lubińskich policjantów za jej ogromne zaangażowanie, empatię i pomoc ofiarom przemocy domowej.

To nie pierwsze wyróżnienie mł. insp. dr Joanny Cichla, która od lat pomaga osobom doznającym przemocy ze strony swoich najbliższych. Za pomoc drugiemu człowiekowi Komendant Powiatowy Policji w Lubinie w 2007 roku otrzymała „Złoty Telefon” przyznawany przez zespół pogotowia „Niebieska Linia” na podstawie wniosków zgłaszanych przez środowisko osób i instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Rok później szefowa lubińskich policjantów została jedną z pierwszych laureatek ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Pełniła wówczas służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie, a została zgłoszona do tego konkursu przez osoby, którym udzieliła pomocy i wsparcia, wykazując się empatią, kompetentnymi działaniami, umiejętnością słuchania drugiego człowieka i podejmowania właściwych decyzji. Ofiary przemocy, ich prawdziwe historie pełne bólu i cierpienia, nie pozostały obojętne policjantce.

Lubińska funkcjonariuszka nadal współpracuje z instytucjami zajmującymi się pomocą osobom pokrzywdzonym. Od kilku lat pomaga pokrzywdzonym kobietom, prowadząc grupę wsparcia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.

Kolejne już wyróżnienie dla Pani Komendant, to „pobita bombka” – symbol przemocy domowej, która powstała w ramach kampanii społecznej pod nazwą „Pobite bombki szokują. A kobiety?”.  Akcja ma zwrócić uwagę na to, że obok nas są osoby, dla których święta nie są spokojnym czasem w rodzinnym gronie. Kampanii towarzyszy hasło "pobite bombki to nie najgorsza rzecz, która może się zdarzyć w święta".

Tym symbolicznym prezentem Prezes Fundacji „Raduga” Pani Magda Zaczyńska  podziękowała mł. insp. dr Joannie Cichla za zaangażowanie, empatię i wsparcie dla osób potrzebujących pomocy w trudnych chwilach swojego życia.

Przemoc domowa to ludzkie dramaty rozgrywane w czterech ścianach. Problem jest globalny, ale przeciwdziałanie i walka z nią odbywa się na poziomie lokalnym. Dlatego też każda pomoc osobom pokrzywdzonym jest godna naśladowania.

Nie bądźmy obojętni i zwracajmy uwagę na osoby, które mogą być ofiarami przemocy domowej. Pamiętajmy, że przemoc to nie zjawisko – to przestępstwo.

Dla przypomnienia warto wskazać, że przemoc w rodzinie, zgodnie Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z pomocy policjantów. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Nie pozostawaj obojętny! Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!

asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony