Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Torebka ze skóry aligatora, portfel ze skóry węża… choć obrót takimi produktami jest przestępstwem, to niestety nadal pojawiają się w sieci tego typu oferty

Data publikacji 23.12.2022

Wrocławscy policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej ujawnili oferty sprzedażowe produktów, które mogą być wykonane ze skóry zwierząt zagrożonych wyginięciem. Mowa tutaj o wężu i aligatorze, z których to miały być wytworzone produkty w postaci portfela oraz torebki. Kobieta oferująca artykuły do sprzedaży nie spodziewała się, że z wizytą przyjdą do niej funkcjonariusze. Jeśli okaże się, że zabezpieczone przedmioty faktycznie wykonane są ze skóry zwierząt chronionych, to zagrożenie karą za tego typu czyn wynosi do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu prowadzą szereg różnego rodzaju czynności operacyjnych i nie tylko, również po to, by chronić zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. Cywilizacja, konsumpcjonizm i ludzka chciwość prowadzą bowiem do tego, że na świecie konieczne było wprowadzenie odpowiedniej legislacji, aby chronić naszą naturę. I tak chociażby mówi o tym Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem oraz Ustawa z dnia 16 kwietnia 2022 r. o ochronie przyrody.

Na podstawie tych właśnie przepisów wrocławscy policjanci mogli stwierdzić, że oferowane na jednym z portali internetowych torebka z aligatora oraz portfel ze skóry węża, to produkty, których zbywanie, przetrzymywanie oraz przewożenie jest zabronione.

Zapukali zatem do drzwi autorki ogłoszenia sprzedażowego, którą okazała się 46-letnia mieszkanka Wrocławia. W mieszkaniu zabezpieczono część przedmiotów oferowanych w ogłoszeniu. W toku dalszych czynności w tej sprawie potrzebna będzie opinia eksperta, która potwierdzi bądź też nie, że przedmioty faktycznie wykonane są ze skór zwierząt chronionych.

Jeśli powyższe się potwierdzi kobiecie może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu
st. asp. Aleksandra Freus
tel. 693 403 817

 

  • Torebka ze skóry węża
  • Otwarta torebka ze skóry węża
  • Torebka ze skóry aligatora, obok niej leży policyjna kamizelka odblaskowa
Powrót na górę strony