Niech między noworocznymi postanowieniami znajdzie się troska o własne bezpieczeństwo na drodze – BĄDŹ WIDOCZNY!
Zimowa aura nie ułatwia poruszania się po dolnośląskich drogach. Zmienne warunki atmosferyczne, coraz szybciej zapadający zmrok i coraz niższe temperatury potęgują zagrożenia, z jakimi muszą mierzyć się użytkownicy dróg. W sposób szczególny dotyczy to niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są grupą narażoną na uczestniczenie w wypadkach komunikacyjnych, w wyniku których często odnoszą poważne obrażenia. Dlatego tak ważne jest, aby piesi, rowerzyści, a także użytkownicy hulajnóg czy urządzeń transportu osobistego mieli świadomość, jak wielki wpływ na ich własne bezpieczeństwo mają oni sami. Wystarczy założyć na siebie elementy odblaskowe, aby być bardziej widocznym i w ten sposób o wiele bardziej bezpiecznym na drodze.
Towarzyszące obecnej porze roku warunki atmosferyczne nie pomagają uczestnikom ruchu drogowego w bezpiecznym przemieszczaniu się. Częste zmiany pogody powodują ograniczenia widoczności i zmuszają nas do zachowania jeszcze większej czujności na drodze. W tym trudnym okresie dolnośląscy policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety funkcjonariusze często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy, rowerzysta czy osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną bądź urządzeniem transportu osobistego nie posiada żadnych elementów odblaskowych. Wówczas taki użytkownik dróg jest słabo widoczny dla kierowców, którzy dostrzegając go w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. W takich przypadkach często dochodzi do tragedii.
Dlatego tak ważne jest, aby BYĆ WIDOCZNYM. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego „odblaski” można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca, ma jedynie sekundy na reakcję w momencie pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się z temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze.
Oczywiście stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.
Rowerzyści czy użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu pojazdu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni czy pasie ruchu dla rowerów. „Mieć oczy dookoła głowy” to w tym przypadku trafne stwierdzenie.
Apelujemy zarówno do pieszych, jak również miłośników przemieszczania się na dwóch kołach o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z „odblasków” to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.
asp. Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu