Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W miniony weekend policyjne patrole narciarskie dbały o bezpieczeństwo na stoku w Karpaczu

Data publikacji 09.01.2023

W związku z długim weekendem w Karpaczu pojawiło się dużo turystów, a wśród nich nie zabrakło miłośników białego szaleństwa. Nad ich bezpieczeństwem czuwały policyjne patrole narciarskie, które w sobotę i w niedzielę pojawiły się na stoku w Karpaczu. Policjanci prowadzili działania edukacyjne dla dzieci, a także zwracali uwagę czy narciarze i snowboardziści przestrzegają regulaminu oraz stosują się do zasad bezpieczeństwa na stoku.

W minioną weekend jeleniogórscy policjanci prowadzili działania edukacyjno-prewencyjne dla najmłodszych na stoku w Karpaczu. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne stoki” edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu i  bezpiecznych zachowań na stoku. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku, a także rozdawali odblaski.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach jest główną przyczyną wypadków.

Policjanci przypominali również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest nietrzeźwa lub odurzona narkotykami. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne.

Policjanci w trakcie patrolu zwracali baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także na to, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

Funkcjonariusze nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy. Co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność, ponieważ często policjanci jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony