Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania policjantów były legalne, zasadne i prawidłowe. Jest decyzja sądu…

Data publikacji 19.01.2023

11 listopada 2022 roku policjanci zabezpieczali kilka zgromadzeń na terenie Wrocławia, w tym także przemarsz ulicami miasta. Jego uczestnicy wyruszyli z placu przed Dworcem PKP Wrocław Główny w kierunku Ostrowa Tumskiego, gdzie zgromadzenie się zakończyło. Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo osób biorących w nim udział, ale również wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, realizowali różnego rodzaju działania. Miały one zarówno charakter operacyjny, jak i prewencyjny. Jednym z nich było zatrzymanie na podstawie art. 15 pkt. 1 ust. 3 Ustawy o Policji mężczyzny, którego działania w konsekwencji mogły spowodować oczywiste i bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia. Nastąpiło ono bezpośrednio przed marszem i mężczyzna został zwolniony natychmiast, gdy tylko ustała jego przyczyna. W tej sprawie złożone zostało w sądzie zażalenie na zatrzymanie, jednak po szczegółowej analizie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd odrzucił je i uznał, że zatrzymanie było legalne, zasadne i prawidłowe.

11 listopada 2022 roku, w związku z obchodami Święta Niepodległości m.in. na terenie Wrocławia, funkcjonariusze zabezpieczali szereg różnego rodzaju zgromadzeń. Biorąc pod uwagę skalę mogących wystąpić w związku z tym zagrożeń, można uznać, że przebiegły one spokojnie i bezpiecznie. Ostatnim z zabezpieczanych przez policjantów wydarzeń był przemarsz, jaki wyruszył z placu przed Dworcem PKP Wrocław Główny. Jego uczestnicy przeszli ulicami stolicy Dolnego Śląska w kierunku Ostrowa Tumskiego, kończąc na Placu Katedralnym. Podczas tego wydarzenia niektóre ulice były wyłączone z ruchu, a w wielu miejscach ruchem pojazdów kierowali policjanci. W trosce o bezpieczeństwo osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym także marszu, policjanci realizowali różnego rodzaju czynności o charakterze operacyjnym oraz prewencyjnym.

Jedną z nich było zatrzymanie prewencyjne osoby, której działania w konsekwencji mogły spowodować oczywiste i bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia. Nastąpiło ono bezpośrednio przed marszem i mężczyzna został zwolniony natychmiast, gdy tylko ustała jego przyczyna.

Policjanci działali zgodnie z prawem na podstawie art. 15 pkt. 1 ust. 3 Ustawy o Policji, jednak pełnomocnik osoby zatrzymanej złożył do sądu zażalenie na zatrzymanie. Po szczegółowej analizie zgromadzonego materiału dowodowego, na posiedzeniu w obecności przedstawicieli Policji oraz osoby zatrzymanej, sąd je odrzucił i uznał, że zatrzymanie było legalne, zasadne oraz prawidłowe.

Mając na uwadze tą oraz różne inne sytuacje, można zdecydowanie stwierdzić, że niektórzy dziennikarze w swoich publikacjach, być może w celu podniesienia poczytności lub wywołania określonej reakcji pewnej grupy czytelników, przedwcześnie i jednostronnie opisują dane wydarzenia, niejednokrotnie nie zadając stronom pytań w sprawie lub nie czekając na odpowiedź albo decyzje przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, a w tym konkretnym przypadku sądu.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony