Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miała opłacić tylko koszt przesyłki w wysokości niespełna 13 złotych, a padła ofiarą oszustwa tracąc 900 złotych

Data publikacji 20.01.2023

Do Komisariatu Policji w Karpaczu zgłosiła się kobieta, która kliknęła link, aby zapłacić za przesyłkę 12,87, a okazało się, że z jej konta zniknęło blisko 900 złotych. Na jednym z portali społecznościowych kobieta znalazła ogłoszenie dotyczące oddania za darmo zabawki dla dziecka, warunkiem było uiszczenie opłaty za przesyłkę. W wiadomości elektronicznej ogłoszeniodawca przesłał link przekierowujący do bankowości elektronicznej. Kobieta postąpiła zgodnie z otrzymaną instrukcją i w ten sposób z jej konta zniknęła gotówka. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online - nie klikajmy w nieznane linki, zwłaszcza gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.

Pokrzywdzona zgłosiła się na początku tygodnia do Komisariatu Policji w Karpaczu. Kobieta na jednym z portali społecznościowych znalazła ogłoszenie dotyczące oddania za darmo zabawki dla dziecka, jedynie należało opłacić koszt przesyłki. Pokrzywdzona skontaktowała się z ogłoszeniodawcą, który przesłał jej w wiadomości instrukcję oraz link do strony bankowości elektronicznej.

Kliknięcie linku było konieczne w celu opłaty kosztów przesyłki przez zgłaszającą. Niezbędne było także podanie danych logowania się do banku. Strona, która się wyświetliła była niemal identyczna jak autoryzowana strona bankowości elektronicznej, w związku z czym nie wzbudziło to jej podejrzeń. Kiedy ponownie zalogowała się do banku, zorientowała się, że z jej konta zniknęło nie niespełna 13 złotych, ale blisko 900.

Policjanci  z Karpacza prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online. Należy unikać klikania w nieznane linki, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i „czyszczą” konta bankowe!

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony