Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca volkswagena nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przed policjantami, bo … miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu

Data publikacji 20.01.2023

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi zatrzymanemu przez policjantów mężczyźnie, który kierując samochodem osobowym marki VW, nie zatrzymał się do kontroli drogowej i próbował uciec mundurowym. Okazało się, że zatrzymany po pościgu kierowca Volkswagena był nietrzeźwy – w jego organizmie stwierdzono blisko 3 promile alkoholu!

W czwartek na drodze pomiędzy miejscowościami Police – Żeleźniki w gminie Krośnice policjanci postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego niestosującego się do ograniczeń prędkości. Mężczyzna w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości jazdy do 40 km/h, jechał swoim volkswagenem 66 km/h, przekraczając tym samym dozwoloną prędkość o 26 km/h.

W celu zatrzymania kierowcy umundurowany policjant, stojąc na jezdni w widoczny sposób, wydał mu polecenie do zatrzymania się. Ten jednak nie zareagował, ominął funkcjonariusza i kontynuował jazdę, próbując uciec. Mundurowi natychmiast ruszyli za nim w pościg. Funkcjonariusze jadąc oznakowanym radiowozem włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe wydając mężczyźnie polecenie do zatrzymania się. Pomimo tego kierujący volkswagenem nie zatrzymał się i kontynuował jazdę. Po przejechaniu około dwóch kilometrów w miejscowości Police mężczyzna zrezygnował z dalszej ucieczki i zatrzymał pojazd. W tym momencie policjanci podbiegli do jego samochodu i zatrzymali uciekiniera.

Samochodem kierował 37-letni mieszkaniec gminy Milicz. Szybko okazało się, dlaczego mężczyzna tak bardzo chciał uniknąć kontaktu z policjantami – otóż badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie blisko 3 promile alkoholu! W związku z tym mundurowi doprowadzili zatrzymanego kierowcę do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, gdzie wykonano z jego udziałem niezbędne czynności służbowe związane ze stwierdzonymi przestępstwami.

Pojazd, którym nietrzeźwy kierowca uciekał przed policjantami, został odholowany z miejsca zdarzenia na parking strzeżony. Ponadto w związku z zaistniałą sytuacją mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.  

Sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, gdzie mężczyzna odpowie za popełnione przestępstwa. Policjanci przypominają, że za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych. Postępowanie jest w toku.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Miliczu
podinspektor Sławomir Waleński
tel. 507 135 830

Powrót na górę strony