Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne patrole narciarskie na karkonoskich stokach

Data publikacji 30.01.2023

Od kilku tygodni miłośnicy białego szaleństwa korzystają z uroków zimy na sudeckich stokach, między innymi w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie. Nad ich bezpieczeństwem czuwają patrole narciarskie, w których uczestniczą policjanci oraz strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego. W związku z dobrymi warunkami narciarskimi w górach apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas uprawiania narciarstwa.

W miniony weekend jeleniogórscy policjanci prowadzili działania edukacyjno-prewencyjne dla najmłodszych na stokach w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne stoki” edukowali najmłodszych w zakresie rozsądnej zabawy na śniegu i odpowiedzialnych zachowań na stoku. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na konieczność jazdy na nartach w kasku, a najmłodszym rozdawali dodatkowo odblaski.

Ponadto na karkonoskich stokach pojawił się patrol narciarski, w którym uczestniczyła policjantka z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz strażnik Karkonoskiego Parku Narodowego. Funkcjonariusze nie ograniczyli się jedynie do szusowania po zboczach, lecz patrolowali także szlaki turystyczne. W ramach działań edukacyjno-prewencyjnych mundurowi przekazywali informacje turystom o zasadach bezpiecznego przebywania zimą w górach oraz wyjaśniali osobom spotkanym na szlaku znaczenie oznakowania zamykającego odcinki zagrożone lawinami. Ważnym punktem rozmów był temat właściwego przygotowania do pieszych wędrówek, czyli ubioru, wyposażenia, a także środków łączności, niezbędnych do powiadomienia służb ratunkowych w przypadku zagrożenia.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz wypadkom na nartach, jeżdżących narciarzy. Niestety brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków.

Policjanci przypominają, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych, a odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest uprawianie narciarstwa lub snowboardingu pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających, a grozi za to kara grzywny. Zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony