Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED wspólnie z dzielnicowymi z Zawidowa uratowali mężczyznę z płonącego domu

Data publikacji 03.02.2023

Czujność policjantów ze zgorzeleckiej grupy SPEED prawdopodobnie zapobiegła tragedii. Wspólnie z dzielnicowymi z Posterunku Policji w Zawidowie uratowali bowiem z płonącego mieszkania, 48-letniego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że z uwagi na niepełnosprawność ruchową nie dałby rady samodzielnie wydostać się z obiektu. Szybka reakcja mundurowych zapobiegła także dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia, co pozwoliło na uniknięcie ewakuacji mieszkańców innych domów.

Policjanci ze zgorzeleckiej grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego podczas działań na terenie miasta Zawidów zauważyli, jak spod drzwi jednego z mieszkań wydobywają się kłęby dymu. Mieszkanie znajdowało się na parterze budynku wielorodzinnego, którego drzwi wychodziły bezpośrednio na drogę. Funkcjonariusze powiadomili dyżurnego, który skierował służby ratunkowe oraz dodatkowy patrol dzielnicowych z Posterunku Policji w Zawidowie i sami niezwłocznie przystąpili do działania. Gdy tylko podeszli do budynku, zauważyli przez okno dym i płomienie wewnątrz, a także usłyszeli duszącą się w środku osobę, która wołała o pomoc.

Policjanci próbowali wejść przez okno, jednak było to niemożliwe z uwagi na ogień i wtedy pożyczyli od sąsiadów dwie siekiery, którymi pospiesznie wyważyli drzwi wejściowe. Jeden z dzielnicowych nabrał powietrza i wszedł po omacku do środka. Chwilę później znalazł leżącą na podłodze osobę i podjął próbę wyciągnięcia jej na zewnątrz. Funkcjonariusze byli z nim w stałym kontakcie i wskazywali mu kierunek działania, a gdy tylko było to możliwe, złapali za pas i wyciągnęli.

Jak się okazało, 48-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego jest osobą z niepełnosprawnością i sam nie zdołałby wydostać się z mieszkania. Mężczyzna był półprzytomny, a kontakt z nim bardzo ograniczony. Funkcjonariusze udzielili mu pierwszej pomocy i przy wsparciu sąsiadów, którzy przynieśli koce, zaopiekowali się 48-latkiem do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Policjanci przy użyciu gaśnic z pojazdów służbowych stłumili także ogień, aby zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Gdy zadymienie ustępowało, funkcjonariusze zauważyli spalone i stopione elementy wyposażenia pokoju oraz przewrócony piecyk gazowy z podłączoną butlą z gazem. Funkcjonariusze odłączyli dopływ gazu i wynieśli piecyk na zewnątrz, a kilka chwil później na miejsce przyjechały jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, których funkcjonariusze dogasili pożar oraz sprawdzili cały budynek.

48-latek został przewieziony do szpitala i jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

asp. szt. Łuaksz Dutkowiak

Źródło: KPP w Zgorzelcu
kom. Agnieszka Goguł
tel. 606 778 294

 

  • Czterech policjantów stojących na tle budynku. Z tyłu widać radiowozy i strażaków.
  • Na zdjęciu zniszczony przez pożar lokal.
  • Na zdjęciu radiowóz stojący na ulicach miasta, w tle policjanci i strażacy stojący obok lokalu po pożarze.
  • Na zdjęciu policjanci i strażacy stojący przed budynkiem, w którym wybuchł pożar.
  • Na zdjęciu pomieszczenie, które uległo spaleniu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 47.61 MB)

Pliki do pobrania

  • 23.79 KB
    Transkrypcja do filmu.
Powrót na górę strony