Dolnośląscy policjanci podsumowali 2022 rok
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu to miejsce, gdzie odbyła się odprawa służbowa, której celem było m.in. wieloaspektowe podsumowanie pracy policjantów działających na terenie Dolnego Śląska w 2022 roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele ścisłego kierownictwa KWP we Wrocławiu oraz komend miejskich i powiatowych naszego garnizonu, a także specjalnie zaproszeni goście, z którymi funkcjonariusze współpracują ściśle na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Szef dolnośląskich policjantów nadinsp. Dariusz Wesołowski, omówił osiągnięte w ubiegłym roku wyniki pracy poszczególnych pionów oraz zakończone, realizowane i planowane policyjne inwestycje. Nakreślił też główne cele i priorytety na ten rok, a także wyróżnił w obecności uczestników odprawy czterech policjantów z powiatu zgorzeleckiego, którzy w ostatnich dniach uratowali mężczyznę z płonącego domu.
Bezpośrednio w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyła się odprawa służbowa związana z podsumowaniem pracy dolnośląskich policjantów w 2022 roku. W jej pierwszych minutach Komendant Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski przywitał zaproszonych gości oraz przedstawicieli ścisłego kierownictwa komendy wojewódzkiej, komend miejskich i powiatowych z naszego garnizonu.
Następnie Szef Policji dolnośląskiej podziękował za wzorową służbę z narażeniem życia i wyróżnił czterech policjantów z powiatu zgorzeleckiego, którzy w ostatnich dniach uratowali mężczyznę z płonącego domu. Byli to: mł. asp. Więcek Krystian, st. asp. Brząkowski Łukasz, sierż. szt. Ufier Adrian oraz st. sierż. Pierzchalski Marcin.
Kolejnym elementem tego spotkania służbowego, była prezentacja wyników osiągniętych przez funkcjonariuszy w ubiegłym roku, a także omówienie zakończonych i realizowanych obecnie inwestycji. Nadinsp. Dariusz Wesołowski w obecności swoich zastępców: insp. Roberta Frąckowiaka nadzorującego pion logistyczny, insp. Mariusza Bużdygana nadzorującego pion kryminalny oraz insp. Pawła Barskiego nadzorującego pion prewencji, wskazał również w kilku słowach główne cele i założenia do realizacji w 2023 roku.
Nadinsp. Dariusz Wesołowski oprócz przedstawienia zagadnień związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem jednostek terenowych i komórek organizacyjnych komendy wojewódzkiej Policji, przybliżył też te podstawowe zadania, które każdego dnia realizują policjanci. Wskazał, że średnio dobowo funkcjonariusze na Dolnym Śląsku obsługują 1284 interwencje, w tym 68 domowych, zatrzymują: 47 sprawców na gorącym uczynku przestępstwa, 23 poszukiwanych, 24 nietrzeźwych kierowców, a także ujawniają 427 wykroczeń.
Dodał, że ubiegły rok nie należał do łatwych, choćby z uwagi na wieloobszarowe czynności pomocowe i prewencyjne realizowane przez służby, które to prowadzone są nadal w związku z konfliktem zbrojnym za wschodnią granicą naszego kraju i migracją obywateli Ukrainy. Jednak mimo tego i wielu innych czynności, działania podejmowane przez policjantów na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa, realizowane były nieprzerwanie i skutecznie.
Jednym z priorytetów w ubiegłym roku było utrzymanie na dotychczasowym poziomie czasu reakcji na zdarzenia określane jako zwykłe i jeszcze skuteczniejsze reagowanie na te wymagające natychmiastowego działania. Zwiększono także ilość akcji o charakterze profilaktycznym i prewencyjnym oraz innych inicjatyw mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, a także skuteczność obszarze zwalczania w zasadzie każdego rodzaju przestępczości.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich policjantów, potwierdzono i wyeliminowano ponad 13 tysięcy zagrożeń wskazanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przez mieszkańców miast i powiatów, którzy są obecnie w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o aktywności w ich sygnalizowaniu przy wykorzystaniu tego narzędzia.
Omawiając rok należy także podsumować sytuacje na dolnośląskich drogach i aktywność policjantów ruchu drogowego. Mundurowi wylegitymowali ponad 445 tys. osób, zastosowali ponad 264 tys. środków prawnych oraz zatrzymali ponad 5.3 tys. kierujących pod wpływem alkoholu, a 4.6 tys. z nich straciło uprawnienia do kierowania. Funkcjonariusze pełniący służbę na drogach zatrzymali także za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, ponad 1.8 tys. praw jazdy nieodpowiedzialnym kierowcom. Natomiast ponad 33 tys. kierowców, którzy przemieszczali się pojazdami mimo ich niesprawności technicznej, musiało naprawić usterki i zgłosić się ponownie po odbiór zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. Te wszystkie czynności niewątpliwie miały duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Na przestrzeni ostatnich 9 lat odnotowany jest stale spadek ilości wypadków drogowych, z 2595 w roku 2013 do 1901 w roku 2022. Spadła także ilość ofiar śmiertelnych w związku z tego typu zdarzeniami, z 223 w roku 2013 do 137 w roku 2022. Zmniejszyła się również ilość osób rannych z 3396 do 2223. Nie zmienia to faktu, że policyjne działania nadal muszą być kontynuowane w tym obszarze, bo każde zdarzenie drogowe może lub ma nieodwracalne skutki, w tym też niektóre z nich niestety kończą się tragicznie.
Policjanci realizowali także wiele czynności służbowych w związku z zabezpieczeniem 602 imprez masowych, 259 imprez sportowych, 115 meczy piłki nożnej oraz 228 imprez artystyczno-rozrywkowych. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo ich uczestnikom oraz mieszkańcom.
Ważnym aspektem funkcjonowania każdej instytucji są także różnego rodzaju inwestycje. Tym razem podsumowane zostały także podczas odprawy, a było i będzie ich całkiem sporo m.in. budowa Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu, Komisariatu Policji w Jelczu Laskowicach, Posterunku Policji w Marcinowicach, Węglińcu i Kamieńcu Wrocławskim. Podpisano także umowy na budowę kolejnych tego typu obiektów oraz największą obecnie w Polskiej Policji inwestycję, czyli budowę Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto wraz z siedzibą Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
2022 rok to także uzupełnienie nowoczesnej floty pojazdów w garnizonie dolnośląskim. Policjanci otrzymali nowe radiowozy z napędem hybrydowym, a także inne pojazdy osobowe z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi oraz nowoczesne furgony oraz kilka quadów. Były to zarówno auta oznakowane jak i nieoznakowane, a część z nich wyposażono także w wideorejestartory. Do policjantów z różnych komórek i pionów trafiło też wiele nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu, który funkcjonariusze wykorzystują podczas wszelkich działań na rzecz bezpieczeństwa mieszańców Dolnego Śląska.
Codzienne intensywne czynności policyjne nie byłby też możliwe, gdyby nie ścisła współpraca z mieszkańcami oraz samorządami lokalnymi, których przedstawiciele stale wspierają funkcjonariuszy. Z roku na rok coraz więcej osób czuje się również współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania i w momencie, kiedy występuje zagrożenie, reaguje niezwłocznie i stosownie do sytuacji.
W odprawie służbowej oprócz przedstawicieli ścisłego kierownictwa dolnośląskiej Policji wraz z komendantami komend miejskich i powiatowych naszego garnizonu, uczestniczyli także zaproszeni goście m.in. Wojewoda Dolnośląski - Jarosław Obremski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Cezary Przybylski, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Kamiński, którzy również w kilku słowach wyrazili swoje pozytywne zdanie na temat współpracy i działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Dolnego Śląska.
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu