Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pieszy kontra pojazd - podsumowanie działań z wykorzystaniem policyjnego drona

Data publikacji 13.02.2023

W miniony piątek i w sobotę policjanci jeleniogórskiej drogówki wspólnie z policjantami z ościennych powiatów w regionie prowadzili akcję „Pieszy kontra pojazd”. Mundurowi dyscyplinowali zarówno pieszych, jak i kierowców, którzy nie przestrzegali obowiązujących przepisów. Działania prowadzone były z wykorzystaniem drona, obsługiwanego przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W trakcie akcji funkcjonariusze zatrzymali 177 kierujących i 41 pieszych, którzy popełnili wykroczenia w ruchu drogowym, 2 nietrzeźwych rowerzystów, kobietę, która kierowała wbrew decyzji o cofnięciu jej uprawnień oraz 35-latka, który wsiadł za kierownicę pomimo sądowego zakazu.

W dwudniowych działaniach prowadzonych w regionie jeleniogórskim uczestniczyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz policjanci z ościennych powiatów. W działaniach wykorzystano również drona, obsługiwanego przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu.

W tracie akcji policjanci zatrzymali 177 kierowców, którzy popełnili wykroczenia w ruchu drogowym, najwięcej, bo 81 kierujących zostało zatrzymanych za  przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych, a 21 za nieprawidłowe przejeżdżanie przejść. Mundurowi zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych, a także obsłużyli 24 kolizje drogowe. Ponadto zatrzymali 41 pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów, w tym 24 za przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, 4 za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i 4 za poruszanie się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych.

Policjanci zatrzymali także 2 nietrzeźwych rowerzystów. Jeden z nich miał 1,5, a drugi 2 promile alkoholu w organizmie. Rowerzyści za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami wysokości 2500 złotych. W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali kierującego, który naruszył sądowy zakaz oraz 33-letnią kobietę, która kierowała pojazdem pomimo decyzji o cofnięciu jej uprawnień.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierującym za naruszenie sądowego zakazu kierowania pojazdami grozić może kara pozbawienia wolności nawet do lat 5, a za kierowanie wbrew decyzji o cofnięciu uprawnień, kierujący może trafić za kratki na 2 lata.

Policjanci apelują do pieszych, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować życie. Znacznie szybciej osoba korzystająca z odblasków zostanie zauważone przez kierujących pojazdami. W okresie zimowym piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu. Są całkowicie „odsłonięci” i w konsekwencji, narażeni na poważne obrażenia ciała.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Osoby piesze powinny jednak pamiętać, aby wchodząc na przejście upewnić się,  że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje, ale także innych użytkowników dróg.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

 

  • Policjant stojący koło radiowozu, kontroluje kierowcę w samochodzie osobowym.
  • Dwóch policjantów stojących przy radiowozie.
  • Na zdjęciu monitor z podglądem monitora z drona.
Powrót na górę strony