Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał kupić minikoparkę. Wpłacił zaliczkę i padł ofiarą oszustwa

Data publikacji 14.02.2023

Blisko 20 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu legnickiego, który postanowił kupić minikoparkę wystawioną na jednym z popularnych portali społecznościowych. Mimo wpłaconych pieniędzy wymarzona minikoparka do niego nie trafiła. Co istotne, kupujący widział sprzęt tylko w cyberprzestrzeni i tam też stracił przelane na zakup auta pieniądze. Sprawą już zajęli się chojnowscy policjanci. Apelujemy o więcej ostrożności podczas zakupów przez Internet.

Mieszkaniec powiatu legnickiego znalazł na popularnym portalu społecznościowym ogłoszenie o sprzedaży minikoparki w bardzo atrakcyjnej cenie. Po wysłaniu zapytania o przedmiot, sprzedający podał swój adres e-mail, przez który osoby się komunikowały. Podczas wirtualnej korespondencji oszust, aby wzbudzić zaufanie do kupującego, wysłał zdjęcie rzekomo swojego dowodu osobistego oraz umowę sprzedaży. Pokrzywdzony, aby dostać minikoparkę, przelał na podane przez oszusta konto 4 000 euro. Mimo wpłaconych pieniędzy wymarzona maszyna nigdy do niego nie trafiła, a kontakt ze sprzedawcą się urwał. Co istotne, kupujący widział sprzęt tylko w cyberprzestrzeni i tam też stracił przelane na zakup auta pieniądze.

Podany przykład pokazuje, z jakimi rodzajami oszustw muszą liczyć się osoby dokonujące zakupów w internecie. Nie wierzmy w atrakcyjność ofert. Przedmiot, który jest wystawiony poniżej średniej rynkowej już powinien wzbudzić naszą czujność.

Po raz kolejny apelujemy, żeby podczas zawierania transakcji przez internet nie działać pod wpływem emocji oraz presji czasu wywieranej przez oszustów, gdyż później często ponosimy konsekwencje nieprzemyślanych transakcji, tracąc przy tym swoje oszczędności.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KMP w Legnicy
kom. Jagoda Ekiert
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony