Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Intensywny muzyczny tydzień Orkiestry KWP we Wrocławiu

Data publikacji 15.02.2023

Choć sezon na występy trwa cały rok, to przyjęło się uważać, że muzycy w policyjnych mundurach grają głównie w okresie letnim. Nic bardziej mylnego! Tylko w ubiegłym tygodniu artyści z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu trzykrotnie występowali przed publicznością w stolicy Dolnego Śląska i nie tylko.

Początek ubiegłego tygodnia to próby oraz występ w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Pustkowie Żurawskim. W tej podwrocławskiej placówce tradycyjnie obchodzono Dzień Patrona Szkoły. Wśród zaproszonych gości była także Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, która uświetniła uroczystość utworami o charakterze patriotycznym. Dla niektórych uczniów szkoły był to pierwszy kontakt z profesjonalnymi muzykami, którzy przez ponad godzinę prezentowali swoje umiejętności. Na koniec otrzymali gromkie brawa i podziękowania zarówno od grona nauczycielskiego, jak i od uczniów placówki.

Dwa dni później w Sanktuarium Golgoty Wschodu we Wrocławiu odbyły się obchody 83. rocznicy pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Również podczas tej uroczystości swoją rolę miała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Uroczystości przeprowadzono w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia przy ul. Wittiga we Wrocławiu. Przy kościele ojców redemptorystów znajduje się bowiem mauzoleum Golgoty Wschodu, a także wystawa o martyrologii Polaków zesłanych na Sybir. Gośćmi byli m.in. metropolita wrocławski apb Józef Kupny, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, Prezes Wrocławskiego Związku Sybiraków Ryszard Janosz oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Norbert Kurenda. Repertuar orkiestry obejmował głównie pieśni i utwory patriotyczne.

Podobne utwory muzycy w granatowych mundurach zagrali również podczas przysięgi żołnierzy Dobrowolnej Służby Zasadniczej w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku. Policjanci z orkiestry nie tylko zagrali Hymn Państwowy, ale także sygnały, zgodnie z przyjętym ceremoniałem wojskowym. Dzięki muzykom z Wrocławia uroczystość nabrała jeszcze bardziej podniosłego charakteru.

mł. asp. Krzysztof Marcjan
Wydział Prezydialny KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony