Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocławianka padła ofiarą oszustwa metodą "na wnuczka"

Data publikacji 21.02.2023

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o mieszkance stolicy Dolnego Śląska, która została oszukana przez fałszywego lekarza, tracąc blisko 150 tysięcy złotych. Niestety mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji prowadzonych przez policjantów, nadal zdarzają się osoby, które po rozmowie telefonicznej przekazują obcym oszczędności swojego życia. Oszuści podając się za policjantów, prokuratorów, pracowników banków, wyłudzają od seniorów dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Żerując na ufności osób starszych, podając się za wnuków, którzy byli sprawcami wypadków, proszą o pieniądze potrzebne na opłacenie kaucji lub adwokata. Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzać kto do nas dzwoni – nie dajmy się oszukać!

Kolejna z mieszkanek Wrocławia został oszukana, przekazując nieznanemu mężczyźnie podającemu się za policjanta blisko 140 tysięcy złotych w gotówce. Zrobiła to, bo wcześniej zadzwonił do niej oszust podający się za jej wnuka, który rzekomo uczestniczył w wypadku drogowym.

Następnie, żeby uniknąć kary więzienia 89-latka musiała "zorganizować" pieniądze na uniknięcie przez „wnuka” konsekwencji prawnych takiego zdarzenia. Dlatego, nakłoniona przez rozmówcę postanowiła przekazać znaczną sumę pieniędzy w "bezpieczne ręce".

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji lub jak w opisanym przypadku „członek” najbliższej rodziny, który był sprawcą wypadku drogowego i potrzebuje pieniędzy na opłacenie kaucji lub adwokata.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Wykorzystują oni zaufanie szczególnie osób starszych i wprowadzają je w błąd. Cel mają tylko jeden - wyłudzić od seniorów jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi bliskimi, ostrzegajmy nasze babcie, dziadków i osoby starsze przed tego typu oszustami. Nie pozwólmy, żeby obcy ludzie okradali nasze rodziny! O każdym tego typu przypadku informujmy natychmiast służby pod numerem alarmowym 112.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu prewencyjnego, w którym policjant ostrzega przed tym, jak nie stać się ofiarą oszustwa.

mł. asp. Paweł Noga

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej
KMP we Wrocławiu
tel. 693 403 817

Opis filmu: Na ekranie pojawia się logo wrocławskiej Policji w formie grafiki. Widać napis Komenda Miejska Policji Wrocław, a pod nim adres strony internetowej www.wroclaw.policja.gov.pl Następnie widać umundurowanego policjanta stojącego na tle niebieskiego baneru z napisami Policja Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. Funkcjonariusz mówi: Sierżant sztabowy Rafał Jarząb Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. Drodzy Seniorzy, coraz częściej pojawiają się osoby, oszuści, którzy próbują Was okraść. Dzwoniąc do Was, będą podawali się za rzekomych policjantów, prokuratorów, pracowników banków lub innych instytucji finansowych. Mogą podawać się również za członków Waszych rodzin, wnuków. Wszystko po to, aby Was oszukać. Będą nakłaniać Was do przekazywania pieniędzy rzekomym kurierom, pozostawiania ich w dziwnych miejscach, w parkach, na ławkach, przy pergolach śmietnikowych lub do wyrzucenia przez okno. Nie dajcie się oszukać! Policja nie dzwoni, nie prosi o pieniądze! Policja nie informuje o prowadzonych akcjach! Policjanci nigdy nie proszą Was o skany dowodów osobistych, o przekazywanie numerów rachunków bankowych! W przypadku kiedy odbierzecie telefon, a osoba wyda Wam się podejrzana natychmiast rozłączcie się. Poinformujcie o tym niezwłocznie Policję. Zadzwońcie na numer alarmowy 112. Nie dajcie się oszukać! Nagranie trwa 1 minutę i 12 sekund

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 44.78 MB)

Pliki do pobrania

  • 15.65 KB
    Transkrypcja
Powrót na górę strony