Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak pech, to pech… 20-latek zatrzymał się na autostradzie A4 z powodu uszkodzonej opony, a teraz odpowie za przestępstwo

Data publikacji 21.02.2023

Zgodnie z treścią art. 244 Kodeksu karnego przestępstwo popełnia osoba, która m.in. nie stosuje się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tak było też w przypadku 20-latka z Wrocławia, który przemieszczał się samochodem autostradą A4, gdy uszkodzeniu uległa jedna z opon w jego aucie. Mężczyzna ten wezwał pomoc drogową i czekał. Jednak szybciej pojawili się policjanci z powiatu złotoryjskiego, którzy zatrzymali widząc, że koś potrzebuje pomocy. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych mundurowi zabezpieczyli miejsce do czasu przyjazdu lawety, a chwilę później okazało się, że kierowca ten miał sporego pecha. Oprócz kosztów naprawy pękniętej opony, poniesie bowiem teraz konsekwencje kierowania pojazdem pomimo zakazu sądowego, a grozić mu może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło na 74 kilometrze autostrady A4 w kierunku Zgorzelca, tuż przed zjazdem do miejscowości Chojnów. 20-latek z Wrocławia kierował osobowym volkswagenem i w pewnym momencie uszkodzeniu uległa jedna z opon. Mężczyzna zatrzymał auto na prawym pasie i zadzwonił po pomoc drogową.

Dosłownie po chwili na to zdarzenie najechali policjanci ruchu drogowego ze Złotoryi. Z uwagi na spory ruch pojazdów na autostradzie i w trosce o bezpieczeństwo 20-latka oraz jego pasażera, funkcjonariusze zabezpieczyli ten odcinek drogi do czasu przyjazdu lawety. W trakcie dalszych czynności okazało się, że uszkodzona opona to nie jedyne zmartwienie, które spotkało 20-latka.

Policjanci sprawdzili jego dane w policyjnych systemach i wyszło na jaw, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami. Sąd orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, w związku z popełnionymi w przeszłości czynami zabronionymi, Wsiadając za kierownicę auta, mężczyzna ten popełnił więc przestępstwo określone w art. 244 Kodeksu karnego.

Samochód został zabezpieczony przez pomoc drogową, a w sprawie tej będą teraz prowadzone dalsze czynności. Młodemu kierowcy za popełnione przestępstwo grozić może teraz kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu

Źródło: KPP w Złotoryi
mł. asp. Dominika Kwakszys
tel. 603 765 923

Powrót na górę strony