Kradł prąd poprzez zabudowane przyłącze pomijające układ pomiarowy
Dzięki dobremu rozpoznaniu policjantki Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie odpowiedzialności karnej nie uniknie mieszkaniec powiatu strzelińskiego, który kradł energię elektryczną. Mężczyzna poprzez bezprawne zabudowane podłączenie korzystał z prądu z pominięciem licznika. Śledczy ustalają, jak długo nielegalnie pobierał prąd. Bez względu na wartość poniesionych strat, czyn taki kwalifikowany jest jako przestępstwo kradzieży energii elektrycznej, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci strzelińskiej jednostki w toku wykonywanych czynności ustalili, że od dłuższego czasu na terenie jednego z gospodarstw na terenie gm. Strzelin dochodzi do nielegalnego poboru prądu. Na tej podstawie w miniony poniedziałek 20 lutego br., policjanci wraz z pracownikami zakładu energetycznego dokonali sprawdzenia wskazanego miejsca. W toku prowadzonych czynności dosyć szybko okazało się, że 65-letni właściciel posesji bezprawnie korzystał z prądu poprzez przyłącze pomijające układ pomiarowy, zabudowane w sposób uniemożliwiający jego identyfikację. Nielegalna instalacja elektryczna została już zlikwidowana, a policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Śledczy ustalają również, jak długo mężczyzna nielegalnie pobierał prąd.
Bez względu na wartość poniesionych strat, czyn taki kwalifikowany jest jako przestępstwo kradzieży energii elektrycznej, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Teraz mężczyzna musi liczyć się z koniecznością uregulowania opłat naliczonych przez dostawcę energii elektrycznej za bezprawny pobór.
Nielegalne przyłącza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.
mł.asp. Paweł Noga
Źródło: KPP w Strzelinie
asp. Łukasz Porębski
tel. 603 765 940