Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie młodych funkcjonariuszy z historią i tradycją Policji

Data publikacji 13.03.2023

W miniony piątek w Izbie Pamięci im. nadkom. Policji Państwowej Piotra Jurczaka odbyła się prelekcja dla funkcjonariuszy, którzy zaledwie dwa dni wcześniej brali udział w ślubowaniu policyjnym. Młodzi adepci mieli okazję zapoznać się z historią swojej formacji oraz biogramami tych, którzy służąc Ojczyźnie oddali za nią swoje życie.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. To słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, które choć zostały wypowiedziane ponad 100 lat temu, nie straciły nic ze swej mocy i aktualności. Kierując się m.in. ich przesłaniem pracownicy oraz funkcjonariusze Wydziału Prezydialnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu postanowili przeprowadzić nietypowe szkolenie, a właściwie warsztaty dla funkcjonariuszy, którzy zaledwie dwa dni wcześniej brali udział w ślubowaniu, stając się pełnoprawnymi policjantami. Wszystko po to, aby uzmysłowić im, że rota ślubowania jest tym, czym muszą się kierować podczas służby i że są sytuacje, kiedy trzeba ją wypełnić do samego końca…

Przedstawiciele wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz funkcjonariusze i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, dzięki zebranym materiałom, w ciekawy sposób opowiedzieli o tym, jak wyglądała służba policjantów w okresie II Rzeczpospolitej, jak w ogóle powstała Policja Państwowa i jakie zadania realizowała. Niestety, 1 i 17 września 1939 r. to daty, które na zawsze zmieniły losy jej funkcjonariuszy. Duża część z nich trafiła do radzieckiej niewoli. Dla wielu z nich, skończyło się to tragicznie.

Tysiące policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i innych służb zginęło od strzału w tył głowy, a następnie zostało pochowanych w masowych mogiłach wśród gęstych lasów w okolicach Charkowa, Miednoje czy Katynia. Zostali bestialsko zamordowani, ponieważ służyli Rzeczpospolitej i stanowili zagrożenie dla okupanta. Dlatego też ich poświęcenie dla ojczyzny wymaga ciągłego przypominania i jest swego rodzaju wzorem dla innych, w tym dla młodych policjantów, którzy też muszą być świadomi, jaka odpowiedzialność spoczywa na ich ramionach i jakiego poświęcenia wymaga służba państwu i jego obywatelom.

Funkcjonariusze z dolnośląskiego garnizonu Policji z zaciekawieniem słuchali kolejnych historii swoich przedwojennych protoplastów i aktywnie brali udział w warsztatach, poznając ich losy. To dobre wprowadzenie do służby i też świetna lekcja dla każdego, niekoniecznie policjanta. Dlatego też tego typu wydarzenia będą kontynuowane i już niedługo kolejni funkcjonariusze poznają historię swojej formacji i służących w niej ludzi.

mł. asp. Krzysztof Marcjan
Wydział Prezydialny KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony