Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmowy z seniorami o bezpieczeństwie

Jeleniogórscy policjanci w ramach realizacji działań prewencyjnych spotkali się z członkami Klubu Seniora „Młodzi Duchem”, który działa w Przystani Twórczej Cieplickiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo osób starszych, a w szczególności zwrócenie uwagi na działania oszustów podszywających się pod policjantów lub osoby najbliższe.

W spotkaniu z seniorami udział wzięli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, którzy rozmawiali na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze omówili działania prewencyjne prowadzone przez policję jeleniogórską ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów, a także przypomnieli założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Głównym celem spotkania było jednak uczulenie słuchaczy, ich rodzin oraz znajomych na działanie oszustów, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze lub samotnie mieszkające. Stróże prawa wskazali sposoby działania przestępców oraz przekazali wiedzę, w jaki sposób działać, kiedy dojdzie usiłowania lub dokonania oszustwa. Podczas spotkania omówione zostały najczęściej wykorzystywane przez przestępców metody oszustw, czyli „na wnuczka”, „funkcjonariusza CBŚP”, „policjanta”, „pracowników społecznych”, oszustwo metodą „spoofingu”, na „blika” oraz przy pomocy fałszywych SMS-ów. Seniorzy, którzy wzięli udział w spotkaniu podzielili się swoimi bogatymi doświadczeniami.

Oprócz głównego tematu spotkania mundurowi przypomnieli również o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym, gdyż dają one kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie. Na koniec funkcjonariusze rozdali odblaski, które zgodnie z obowiązującymi przepisami piesi muszą nosić w porze wieczorowo-nocnej poza terenem zabudowanym. Należy pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy kurtyny. Dlatego tak ważna jest jego widoczność na drodze.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony