Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo seniorów – wspólne działania wałbrzyskiej Policji z uczniami klasy mundurowej

Data publikacji 23.03.2023

Nieprzerwanie trwa kampania wałbrzyskich policjantów pn. „Seniorze nie daj się oszukać”, podczas której funkcjonariusze spotykają się z osobami starszymi, by stale przypominać im, jak nie paść ofiarą oszustów. Tym razem do wspólnych działań profilaktycznych przyłączyli się uczniowie klasy mundurowej z IV Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Młodzież razem z policjantami w dzielnicy Piaskowa Góra rozdawali materiały profilaktyczne dotyczące tego zagadnienia seniorom robiącym codzienne zakupy.

Jednym z najważniejszych zagadnień w ramach prowadzonej przez wałbrzyskich mundurowych profilaktyki jest stała i kompletna edukacja środowiska seniorów pod kątem przestępstw, których padają ofiarami. Do pewnego czasu policjanci zapoznawali osoby starsze z metodą działania oszustów, która roboczo została nazwana metodą „na wnuczka”. Z biegiem czasu przestępcy zmodyfikowali jednak swoje zachowania i dziś zawężanie przestępczego procederu do tej nazwy nie jest już wystarczające. Problem wykorzystywania łatwowierności i dobrego serca seniorów przez osoby o nieuczciwych zamiarach jest jednak nadal aktualny.

Widząc potrzebę stałej edukacji środowiska osób starszych, wczoraj policjanci wspólnie z uczniami klas mundurowych z wałbrzyskiego liceum w ramach kampanii pn. „Seniorze nie daj się oszukać”, rozdawali ulotki informacyjne seniorom robiącym codzienne zakupy. Funkcjonariusze i uczniowie informowali o nowych metodach działania oszustów, którzy wyłudzają oszczędności od osób starszych. Otrzymane ulotki seniorzy zobowiązali się przekazać swoim znajomym i sąsiadom, aby ich również przestrzec przed działaniem przestępców.
Działania mundurowych wywołały duże zainteresowanie wśród osób starszych. Taka forma działań profilaktycznych to doskonała okazja, aby porozmawiać z seniorami o ich bezpieczeństwie i ostrzec przed zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać w życiu codziennym.

Policja ostrzega:

  • Funkcjonariusze nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, nie angażują innych osób i nie zabezpieczają środków pieniężnych na potrzeby rozwiązania sprawy kryminalnej.
  • Jeżeli otrzymamy telefon o nagłym zdarzeniu z udziałem osoby z twojej rodziny (np. wypadek córki), rozłącz się i zweryfikuj tę informację na przykład u innego członka rodziny.
  • Jeżeli otrzymasz informację o tym, że twoje oszczędności w banku są zagrożone, najprawdopodobniej rozmawiasz z oszustem. Zakończ taką rozmowę.
  • Oszuści mogą zadzwonić i przekazać tobie informację o wypadku lub zagrożeniu np. w środku nocy lub w święta, aby wykorzystać utrudniony kontakt z otoczeniem. Pamiętaj, że o próbie oszustwa możesz zawiadomić funkcjonariuszy w każdym momencie pod numerem alarmowym 112, ale przed zadzwonieniem upewnij się, że wcześniej sam odłożyłeś słuchawkę telefonu lub rozłączyłeś poprzednią rozmowę.
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, bądź w stałym kontakcie ze swoimi najbliższymi, aby wiedzieć, co się u nich dzieje i ewentualnie weryfikować na bieżąco przekazywane przez oszustów fałszywe informacje.

W najbliższych tygodniach policjanci nadal będą prowadzić tego rodzaju działania. Zorganizują kolejne spotkania z seniorami, w różnego rodzaju klubach i świetlicach, podczas których osoby starsze wysłuchają informacji o sposobach wyłudzania pieniędzy i zobowiążą się do przekazywania ich swoim znajomym i sąsiadom.

Jednak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom starszym odgrywają też ich najbliżsi. To właśnie wnuki, dzieci, rodzeństwo i wszystkie inne osoby, które kontaktują się z osobami starszymi, powinny prowadzić całoroczne działania, które uświadomią o występujących zagrożeniach i wpłyną na podejmowane przez seniorów decyzje.

mł. asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. 604 426 995

  • spotkanie policjantów w seniorami
  • spotkanie policjantów w seniorami
  • spotkanie policjantów w seniorami
Powrót na górę strony