Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W najbliższy piątek dolnośląscy policjanci skupią swoją uwagę głównie na rowerzystach w ramach działań wojewódzkich pn. „Bezpieczny Rowerzysta”

Dolnośląscy policjanci codziennie dbają o bezpieczeństwo na drogach naszego województwa i reagują na popełniane wykroczenia. Funkcjonariusze starają się również eliminować z ruchu tych użytkowników dróg, którzy w sposób rażący łamią obowiązujące przepisy. Podczas jutrzejszych czynności skupią swoją uwagę na rowerzystach. Sezon miłośników jednośladów właśnie się rozpoczyna, na co pozwala wiosenna pogoda, dlatego ważne jest, aby przypomnieć najważniejsze zasady obowiązujące tych właśnie użytkowników dróg. Pierwsze w rym roku działania „Bezpieczny Rowerzysta” prowadzone na terenie całego Dolnego Śląska mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa wszystkich cyklistów.

Rowerzyści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych bądź urządzeń transportu osobowego nie bez powodu zaliczani są do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ta grupa użytkowników dróg, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawiona jest jakiejkolwiek technicznej ochrony. Zderzenie z pojazdem kończy się dla rowerzysty często tragiczne. Dlatego tak ważne jest, aby miłośnicy jednośladów nie liczyli tylko na to, że kierowca ich zauważy, ale też sami zadbali o własne bezpieczeństwo.

Ponownie apelujemy do pieszych o szczególne stosowanie się do zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. W miejscach, gdzie nie ma chodników, przemieszczajmy się po właściwej stronie drogi. Nie wjeżdżajmy bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejeździe dla rowerów należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.

Kierowcy nie mogą zapomnieć, że zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych czy przejazdu dla rowerów muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa tym, którzy wchodzi lub wjeżdżają na to przejście bądź przejazd.

Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią. Jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to musi być ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi do tego jeszcze przednie oświetlenie o barwie białej lub żółtej oraz tylne czerwone. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, każdy rowerzysta powinien używać kasku. Nie są one obowiązkowe, ale każdy wielbiciel jednośladu powinien mieć świadomość, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.

Przypominamy, że kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami. Nie wjeżdżajmy jednośladem na przejścia dla pieszych, zsiądźmy z roweru i przeprowadźmy go na drugą stronę. Sprawmy, aby korzystanie z roweru było wyłącznie przyjemnością.

Dolnośląscy policjanci, głównie ruchu drogowego, cały jutrzejszy dzień poświęcą swoją uwagę właśnie rowerzystom. Będą sprawdzać w jakim stanie technicznym znajdują się jednoślady, a także czy kierujące nimi osoby są trzeźwe. W razie konieczności policjanci poinformują o zauważonych uchybieniach oraz przypomną obowiązujące przepisy w tym zakresie.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Pliki do pobrania

  • 24.08 KB
    opis ulotki
Powrót na górę strony