Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie policyjnych działań ,,Bezpieczny rowerzysta"

W miniony piątek dolnośląscy policjanci przeprowadzili działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rowerzystów, kierujących hulajnogami oraz urządzeniami transportu osobistego. W akcji uczestniczyło kilkuset policjantów, którzy ujawnili łącznie ponad 900 wykroczeń, spośród których prawie 600 popełnili rowerzyści, a niemal 200 kierujący samochodami.

Głównym celem prowadzonych przez dolnośląskich policjantów działań „Bezpieczny rowerzysta” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego.

Funkcjonariusze prowadzili akcję tam, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla tych kategorii uczestników ruchu drogowego i gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Pod szczególnym nadzorem mundurowych znajdowały się okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie osoby te są uprzywilejowane, ale zarazem są narażone na niebezpieczeństwo w przypadku niestosowania się do obowiązujących przepisów przez kierujących. Policjanci zwracali uwagę także na ruch odbywający się na chodnikach i ścieżkach rowerowych.

Wyniki przeprowadzonych przez dolnośląskich policjantów działań pokazują, że pomimo podejmowania licznych akcji, zarówno edukacyjnych jak również prewencyjno-kontrolnych, nadal wielu użytkowników dróg nie respektuje obowiązujących przepisów. Jasno wskazuje na to liczba ujawnionych w tym czasie wykroczeń, która wyniosła ponad 900. Jak się okazało zdecydowana większość z nich została popełniona przez kierujących rowerami, którzy dopuścili się prawie 600 tego typu czynów zabronionych. Prawie 300 z nich dotyczyła jazdy po chodniku, zaś ponad 130 jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Kierujący samochodami stanowili drugą najliczniejszą grupę uczestników ruchu drogowego pod względem ilości popełnionych w czasie trwania akcji wykroczeń, u których policjanci ujawnili ich prawie 200. Czystego sumienia z pewnością nie mogą mieć piesi, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów. Funkcjonariusze odnotowali w związku z ich zachowaniem prawie 150 naruszeń prawa. Kierujący hulajnogami albo urządzeniami transportu osobistego byli zaś odpowiedzialni za 13 tego tupu czynów zabronionych.

Pamiętajmy, że o własne bezpieczeństwo w głównej mierze powinniśmy dbać sami, stosując się do obowiązujących przepisów.

mł. asp. Tomasz Nowak
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • Na zdjęciu dwóch policjantów w kamizelkach odblaskowych poucza kobietę stojącą przy beżowym rowerze.
  • Na zdjęciu dwóch policjantów w kamizelkach odblaskowych poucza starszego mężczyznę stojącego przy rowerze.
  • Na zdjęciu dwóch policjantów w kamizelkach odblaskowych spisuje mężczyznę stojącego przy rowerze.
  • Na zdjęciu policjant w kamizelce odblaskowej stojący przy radiowozie poucza mężczyznę prowadzącego rower.
  • Na zdjęciu policjant w kamizelce odblaskowej poucza mężczyznę stojącego przy rowerze.
  • Na zdjęciu policjant z alkomatem w ręce mierzy poziom alkoholu mężczyzny stojącego przy rowerze. Z boku stoi radiowóz.
Powrót na górę strony