Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy kierujący uderzył w znak drogowy, a system eCall automatycznie wezwał służby ratunkowe

Data publikacji 11.04.2023

Funkcjonariusze z legnickiej drogówki zatrzymali 47-letniego obywatela Turcji, który kierował pojazdem marki Mercedes, mając prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna uderzył w znak drogowy, a system eCall, w który wyposażony był jego pojazd, automatycznie powiadomił służby ratunkowe. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów i doprowadzony do sądu w trybie przyspieszonym.

W miniony piątek po godzinie 21:00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, zostali zadysponowani do zdarzenia na autostradzie A4, o którym powiadomił system eCall znajdujący się w pojeździe.

Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze zauważyli kierującego Mercedesem, który pomimo uszkodzeń pojazdu spowodowanych uderzeniem w znak drogowy, próbował odjechać. Jak się okazało kierującym był 47-letni obywatel Turcji. Od mężczyzny wyczuwalna była silna woń alkoholu. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że ma on prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obcokrajowiec został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu.

Funkcjonariusze, w trakcie wykonywania czynności służbowych w trybie przyspieszonym, doprowadzili 47-latka do sądu, który to wydał wyrok skazujący mężczyznę na karę grzywny w wysokości 2000 złotych, a dodatkowo orzekł obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego w kwocie 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat.

Celem wprowadzenia systemu eCall w pojazdach jest przede wszystkim zminimalizowanie ofiar śmiertelnych w wyniku wypadków drogowych, gdyż  im szybciej na miejsce dociera pomoc, tym większe jest prawdopodobieństwo uratowania uczestniczących w nich ludzi.

System eCall może być aktywowany na dwa sposoby: automatyczny– po zadziałaniu czujników znajdujących się w aucie, np. w momencie wybuchu poduszek powietrznych, jak było w tym przypadku, a także ręcznie– po wciśnięciu przycisku „SOS” przez kierowcę bądź pasażera.

Wówczas system powiadamiania ratunkowego otrzymuje kluczowe informacje– miejsce i czas zdarzenia, kierunek jazdy, rodzaj paliwa zasilającego pojazd, a nawet liczbę pasażerów – szacowaną na podstawie zapiętych pasów, a następnie przekazuje je służbom ratunkowym.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KMP w Legnicy
mł. asp. Anna Tersa
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony