Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rampa – nowy pies lubińskiej Policji

Data publikacji 13.04.2023

W Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie służbę rozpoczęła czworonożna funkcjonariuszka. Wyjątkowa pomocnica to pies rasy owczarek belgijski o imieniu Rampa. Ma półtora roku i bardzo dużo energii oraz zapału do pracy. Jej opiekunem jest sierżant Krystian Winnik. Policjant i jego czworonożna przyjaciółka na początku kwietnia ukończyli specjalne szkolenie i od kilku dni pełnią wspólnie służbę.

Rampa to pies patrolowo-tropiący. Przez kilka ostatnich miesięcy wraz ze swoim przewodnikiem, sierżantem Krystianem Winnikiem, szkoliła się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie doskonaliła swoją sprawność fizyczną niezbędną do pokonywania przeszkód, obrony przewodnika oraz podejmowania pościgu za przestępcą. Rampa ćwiczyła również posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem.

Policyjne psy szkolone są między innymi w kategoriach: patrolowo-tropiące, do wyszukiwania narkotyków oraz do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Podczas szkolenia przewodnik zdobywa więź z psem, uczy go pokonywać przeszkody oraz szkoli pod kątem posłuszeństwa.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Służba przewodnika psa służbowego opiera się na zaufaniu pomiędzy policjantem, a psem. Krystian kocha to co robi. Nie wyobraża sobie innego miejsca w Policji. To przykład człowieka, który łączy pracę z pasją.

Jeśli chcesz wykonywać ciekawy zawód, robić coś pożytecznego, mieć stabilną pracę i czworonożnego przyjaciela przy sobie - wstąp w nasze szeregi, a być może to Ty w przyszłości będziesz reprezentował nasz garnizon łącząc pracę, pasję i przyjaźń!

Nowemu duetowi życzymy owocnej współpracy.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

  • Na zdjęciu nowy pies policyjny.
  • Na zdjęciu pies policyjny z policjantem.
  • Na zdjęciu nowy pies policyjny o imieniu RAMPA.
  • Na zdjęciu policyjny pies leżący na trawie.
  • Na zdjęciu policjant z dwoma psami policyjnymi.
Powrót na górę strony