Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawała przez internet książki i kosmetyki, których nie posiadała. Oszukanych w Polsce łącznie 80 osób

Data publikacji 15.04.2023

80 zarzutów oszustwa postawili policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 25-letniej mieszkance Wrocławia. Kobieta oferowała poprzez internetowy portal aukcyjny książki oraz kosmetyki, których nie posiadała. Do odbiorców trafiały jedynie puste paczki. Teraz za tego typu przestępstwa podejrzanej grozi kara do 8 lat pozbawienia.

25-latka dzięki przestępczemu procederowi od listopada do grudnia zeszłego roku wyłudziła łącznie ponad 5 tysięcy złotych. Oferowała ona przez internet książki i kosmetyki. Kupujący dokonywali wpłat i czekali na przesyłki. Ostatecznie otrzymywali je, ale w środku nie znajdowali zamówionych produktów. Portal aukcyjny, który jako podmiot gospodarczy jest również pokrzywdzonym w sprawie, przed złożeniem zawiadomienia Policji wypłacił swoim użytkownikom odszkodowania w ramach programu ochrony kupujących.

Działania operacyjne i procesowe przeprowadzone w ostatnim czasie przez wałbrzyskich policjantów walczących z przestępczością gospodarczą ostatecznie pozwoliły ustalić tożsamość przestępczyni i postawić jej zarzuty. 25-latka odpowie przed sądem za działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie 80 osób do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem.

Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.

Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony