Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi odzyskali skradziony rower

Data publikacji 18.04.2023

Policjanci z powiatu ząbkowickiego odzyskali rower, który został skradziony jeszcze w ubiegłym roku z terenu powiatu strzelińskiego. 21-latek, który użytkował rower tłumaczył, że tylko go na 2 dni pożyczył od znajomej. Policjanci wyjaśnią okoliczności tej kradzieży, jednak najważniejsze jest to, że pokrzywdzona odzyskała swoją własność przed kolejnym sezonem rowerowym.

Najlepszy dzielnicowy to taki, który ma rozpoznanie na podległym mu terenie. Rozmawia z ludźmi i zdobywa informacje o ważnych sprawach dotyczących tej społeczności. Tacy właśnie dzielnicowi są w gminie Ciepłowody. Ich rozpoznanie doprowadziło do odzyskania roweru, który skradziony został prawie rok temu w powiecie strzelińskim.

Okazało się bowiem, że 31-letnia mieszkanka powiatu strzelińskiego zgłosiła kradzież roweru o wartości 1000 złotych. Jednoślad miał zniknąć z prywatnej posesji z garażu. Pomimo upływu czasu jaki minął od zgłoszenia, policjanci nadal szukali utraconej rzeczy.

Dzielnicowi z gminy Ciepłowody dobrze znają osoby mieszkające na ich terenie. Ustalili, że skradzionym w 2022 roku rowerem porusza się jeden z tych właśnie mieszkańców. Skontaktowali się z 21-latkiem i odzyskali utracone mienie. Nadal trwa ustalenie okoliczności kradzieży oraz w jaki sposób rower znalazł się u jednego z mieszkańców gminy Ciepłowody. Najważniejsze jest jednak to, że mieszkanka powiatu strzelińskiego, jeszcze przed kolejnym sezonem odzyskała swoje mienie.

Przy tej okazji przypominamy podstawowe zasady, które mogą uchronić nas przed kradzieżą.

Jak odpowiednio zabezpieczyć rower?

Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te przypięte słabymi zapięciami. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i warto wyposażyć swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Pamiętajmy, by przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Pamiętajmy również, by nie przypinać swojego jednośladu do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach zostaną uszkodzone.

Gdzie można bezpiecznie zostawić rower?

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie przemieszcza się dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu. Natomiast pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie nawet wtedy, gdy rower jest solidnie przypięty. Kiedy widzimy, że przy rowerze kręci się ktoś nieznajomy, warto wówczas przyjrzeć się osobie i zapytać w jakiej sprawie i do kogo przyszedł.

Jeśli jest to ktoś kto ma złe zamiary, dzięki naszemu zainteresowaniu straci swoją anonimowość i prawdopodobnie zrezygnuje z zamiaru kradzieży. Nie zostawiajmy rowerów na ogródkach działkowych. Jest to okazja dla złodziei.

Co zrobić, jeśli ukradną nam rower?

Należy zadzwonić lub przyjść do najbliższej jednostki Policji, by zgłosić kradzież. O ile to możliwe, trzeba zabrać ze sobą dowód zakupu roweru lub kartę gwarancyjną z numerami ramy, warto też obserwować aukcje internetowe, na których może być wystawiony do sprzedaży skradziony nam rower. Dobrze jest sfotografować swój rower, bo dokładna fotografia znacznie ułatwi jego odnalezienie.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP Ząbkowice Śląskie
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

Powrót na górę strony