Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie chrońmy naszych seniorów przed utratą oszczędności – policjanci z Milicza stworzyli film profilaktyczny

Data publikacji 20.04.2023

Niemal każdy senior posiada telefon, na który może zadzwonić oszust próbujący wyłudzić życiowe oszczędności starszych ludzi. Nie wszyscy śledzą na bieżąco najnowsze informacje z Internetu czy telewizji skąd można dowiedzieć się o zasadach profilaktyki w tym zakresie, dlatego apelujemy do młodych ludzi – wnuków i prawnuków, aby pomogli seniorom zrozumieć sposób działania oszustów i przekazali im informacje jak uchronić się przed przestępstwem. Pomocny może być film stworzony przez milickich policjantów we współpracy z innymi instytucjami, bo wszystkim NAM zależy, aby każdy senior był bezpieczny!

Wydaje się, że każdy kiedyś słyszał o popularnych metodach oszustw, w których ofiarami są osoby starsze tracące oszczędności swojego życia. Dzieją się one zawsze za pośrednictwem telefonu, a legendy wymyślane przez rozmówców najczęściej mają na celu wprowadzenie nerwowej atmosfery i działają głównie na emocje seniora, przez co trudno zachować wówczas zdroworozsądkowe myślenie. Wiele odnotowanych przez policjantów zgłoszeń potwierdza, że oszukani seniorzy słyszeli wcześniej o sposobach działania przestępców i wiedzieli jak nie dać się nabrać, … ale w ferworze dynamicznej rozmowy telefonicznej nie pomyśleli, że to właśnie ich może dotyczyć. Dlatego niezmiernie ważnym jest, aby bardzo często rozmawiać z seniorami na ten temat, gdyż nie wszyscy są w stanie wyczytać takie informacje z Internetu czy usłyszeć w telewizji.

Warto przedstawić starszym osobom film przygotowany przez milickich policjantów współpracujących z przedstawicielami banku i Uniwersytetu III Wieku. Pokazuje on sytuację, kiedy starsza kobieta próbuje wybrać wszystkie swoje oszczędności z banku, by przekazać je następnie fałszywemu policjantowi. Czujność zachowała pracownica banku, dzięki czemu nie doszło do sfinalizowania oszustwa. Scenariusz ten powstał na bazie zgłaszanych policjantom faktycznych przypadków przestępstw.

Zadbajmy WSPÓLNIE o bezpieczeństwo seniorów z naszego otoczenia!

asp. Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Źródło filmu: KPP w Miliczu

Powrót na górę strony