Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieodpowiedzialne zachowanie seniorki mogło doprowadzić do tragedii. 13-latek za jej zgodą wsiadł za kierownicę samochodu i wjechał w zaparkowane pojazdy

Data publikacji 16.05.2023

Na jednym z wałbrzyskich parkingów 13-latek wjechał kierowanym przez siebie samochodem w dwa inne zaparkowane pojazdy. W trakcie czynności mundurowi dosłownie przecierali oczy ze zdumienia, gdy okazało się, że kluczyki udostępniła mu 83-letnia sąsiadka. Kobieta za to wykroczenie ukarana została mandatem karnym, a policjanci w związku z kolizją drogową dodatkowo sporządzili dokumentację, która trafi teraz do sądu.

W sobotnie popołudnie policjanci wałbrzyskiej „drogówki” otrzymali zgłoszenie o kolizji na parkingu. Po przyjeździe na miejsce zastali chłopca, który okazał im legitymację szkolną. Okazało się, że nastolatek, który skończył ledwo 13 lat, wsiadł do samochodu, który udostępniła mu 83-letnia sąsiadka. Nieletni wałbrzyszanin najpierw wycofał pojazd z miejsca parkingowego, a następnie z całym impetem ruszył do przodu, wjeżdżając w dwa inne zaparkowane samochody.

Na miejscu starsza kobieta za to, że dopuściła do jazdy samochodem osobę nie posiadającą uprawnień do kierowania pojazdami, ukarana została mandatem karnym w kwocie 300 złotych. Policjanci ruchu drogowego dodatkowo sporządzili dokumentację z tego zdarzenia, która przekazana zostanie do sądu rodzinnego i nieletnich w związku ze spowodowaniem przez 13-latka zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W związku z tym zdarzeniem przypominamy. Jeżeli wiedzą Państwo, że osoba nie posiada prawa jazdy, w tym także dziecko(!), a chce jechać pojazdem, uniemożliwmy jej to. Należy także powiadomić służby pod numerem 112, który przekaże informację dyżurnemu najbliższej jednostki Policji, a ten wyśle w miejsce zdarzenia patrol. Ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które jak w wyżej podanym przypadku może zakończyć się nie tylko kolizją, ale wypadkiem drogowym.

Przypominamy również, że każdy kto wsiada za kierownicę swojego pojazdu odpowiada nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, aby jeździć zgodnie z przepisami i stosować się do ograniczeń wynikających z przepisów prawa.

mł. asp. Tomasz Nowak

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony