Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy sternik zatrzymany przez policyjnych wodniaków

Data publikacji 24.05.2023

Jak niebezpieczne jest pływanie pod wpływem alkoholu, świadczy najlepiej fakt, iż jest to główna przyczyna utonięć w naszym kraju. Z tym niezwykle negatywnym zjawiskiem na Dolnym Śląsku każdego dnia walczą policyjni wodniacy, którzy dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, między innymi sprawdzają stan trzeźwości osób stojących za sterami żaglówek, kajaków, rowerów wodnych i innych obiektów pływających. W ostatnich dniach funkcjonariusze z komisariatu wodnego zatrzymali 36-latka, który postanowił stanąć za sterem łodzi, mając w organizmie ponad promil alkoholu!

Niestety nie każdy ma świadomość, że na szlaku wodnym, tak samo jak na zwykłej drodze, obowiązują określone przepisy i związane z nimi nakazy oraz zakazy, do których każdy korzystający z uroków wypoczynku nad oraz na wodzie musi się stosować. Tego, czy obowiązujące zasady są przestrzegane, na Dolnym Śląsku pilnują m.in. funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Mundurowi nie mają taryfy ulgowej dla tych, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem na wodzie narażają zdrowie i życie innych osób oraz swoje.

Kilka dni temu, podczas patrolowania Odry, mundurowi zatrzymali do kontroli łódź motorową, za sterem której stał 36-latek. W trakcie czynności uwagę policyjnych wodniaków zwróciło specyficzne zachowanie sternika oraz puste butelki po alkoholu znajdujące się na pokładzie. W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że mężczyzna może znajdować się pod wpływem alkoholu, policjanci zbadali jego stan trzeźwości. Badanie wykazało blisko 1,3 promila alkoholu w organizmie 36-latka. Został on natychmiast zatrzymany, a łódź funkcjonariusze przekazali właścicielowi, od którego mężczyzna ją wypożyczył.

Najwidoczniej zatrzymany 36-latek zapomniał, że korzystanie z łodzi motorowych w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu wodnym.

Dlatego przypominamy! 

Jeśli pływasz łodzią motorową i jesteś pod wpływem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila tej substancji w organizmie, odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Jeśli natomiast wypoczywasz, pływając żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym, będąc pod wpływem alkoholu, grozi Ci za to kara grzywny do 500 złotych.

asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: Komisariat Wodny KWP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony